2017-03-01 22:00:12
Φωτογραφία για Άνετη πρόκριση για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ
Στους 4 του Κυπέλλου Ελλάδας είναι η ΑΕΚ μετά την άνετη επικράτησή της επί του Πλατανιά στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση από την αρχή έδειξε τα… δόντια της και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα γι’ αυτή όταν στο 12’ ο Σιδηρόπουλος έδωσε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε ανατροπή του Μάνταλου από τον Μπανανά, αποβάλλοντας κιόλας τον στόπερ του Πλατανιά. Μια φάση που έφερε… φωνές από τους φιλοξενούμενους. Το πέναλτι έκανε γκολ ο Χριστοδουλόπουλος και από εκεί και πέρα μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο: η ΑΕΚ!

Η Ένωση έκανε το 2-0 με φανταστικό γκολ του Αραούχο πριν βγει το ημίχρονο και στην επανάληψη, αν και έχασε πολλές ευκαιρίες τελικά βρήκε μόνο ένα γκολ με τον Γιόχανσον, ο οποίος είχε και δοκάρι. Η προσοχή τώρα στο πρωτάθλημα και τον αγώνα με τον Πανιώνιο την ερχόμενη Δευτέρα. Η ατυχία όμως χτύπησε και παλι τον Τσιγκρίνσκι. Ο Ουκρανός χτύπησε στο χέρι του και έγινε αλλαγή μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα και μετά από τις εξετάσεις στο Ιατρικό Κέντρο φάνηκε πως έχει υποστεί «κάταγμα κερκίδας», όπως τόνισε η ΑΕΚ στο ιατρικό της δελτίο. Επίσης, άσχημα είναι τα μαντάτα και για τον Μιχάλη Μπακάκη ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για 4 έως 6 εβδομάδες καθώς ο απεικονιστικός έλεγχος έδειξε θλάση δευτέρου βαθμού στον δεξιό δικέφαλο.