2017-04-05 20:00:07
Φωτογραφία για Αέρας ο ΠΑΟΚ άλωσε το Περιστέρι
Μετά από ένα διάστημα που προβλημάτισε με τις εμφανίσεις του, ο ΠΑΟΚ έδειξε στο Περιστέρι ξανά το καλό του πρόσωπο. Ο Δικέφαλος, παρά το φρεσκάρισμα στην ενδεκάδα του, παρουσιάστηκε οργανωμένος και αποφασισμένος και επικράτησε εύκολα του Ατρομήτου με 0-2 στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής της Super League. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μόλις στο 2ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει στο σκορ, στην πρώτη του ευκαιρία.

Ουσιαστικά ήταν μια απίθανη εξαιρετική ενέργεια του Μπίσεσβαρ, ο οποίος μπήκε από αριστερά, επιτάχυνε περνώντας τον αντίπαλο του και με υπέροχο πλασέ έκανε το 0-1. Ο Δικέφαλος, σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ήταν απόλυτα κυρίαρχος στο γήπεδο, έχοντας κοντά τις γραμμές του και εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας. Στο 20′ μάλιστα έχασε μια μεγάλη διπλή ευκαιρία για να διευρύνει το προβάδισμά του, αλλά το σουτ του Κουλούρη απέκρουσε ο Γκορμπούνοφ, ενώ το σουτ του Λέοβατς στην επαναφορά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι
. Έχοντας αποδιοργανώσει πλήρως την ανάπτυξη του Ατρομήτου με σωστή πίεση στο κέντρο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και δημιοργούσε φάσεις. Στο 38′ ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματά του. Μετά από σέντρα του Κίτσιου από τα δεξιά, ο Κουλούρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να αιφνιδιάσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι με κάποιο γκολ. Έχασε 1-2 ευκαιρίες, ενώ του ακυρώθηκε ορθώς ένα γκολ του Ντεγκινί ως οφσάιντ στο 52′. Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε, παίζοντας σαφώς πιο συντηρητικά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και προσπαθώντας να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ. Ο Ίβιτς έκανε το απαραίτητο φρεσκάρισμα περνώντας στο ματς τους Σάχοφ και Ουάρντα αντί τον Κάτσε και Μπίσεσβαρ, με τον Αιγύπτιο μάλιστα να χάνει ευκαιρία για γκολ με την είσοδο του στο ματς (77′). Κοντά στο 0-3 έφτασε και ο Κάνιας στο 82′ με κοντινή κεφαλιά, την ίδια ώρα που και Τζάλμα περνούσε εκτός αγώνα, για να μπει στη θέση του ο Μάτος. Τελικά, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε…