2017-04-06 23:07:29
Φωτογραφία για Επιβλητικός ο Παναθηναϊκός πήρε πανάξια το πλεονέκτημα
Ο Παναθηναϊκός είδε την Μακάμπι να του κάνει την ζωή δύσκολη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με μια τρομερή επίδοση στο δεύτερο μισό του αγώνα (επιμέρους σκορ 49-19), επικράτησε στο Τελ Αβίβ με 81-61, και ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με ρεκόρ 19-11, και στην τέταρτη προνομιούχο θέση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το 1/15 τρίποντα του πρώτου μισού της αναμέτρησης, να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 9/18 στο δεύτερο μισό (10/33), με την άμυνα του να πνίγει το συγκρότημα του Άιναρς Μπαγκάτσκις, και να φτάνει σε μια επιβλητική νίκη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με αδιανόητη χαλαρότητα στο παρκέ και το πιο άσχημο ήταν ότι μπήκε στον ρυθμό της Μακάμπι, με ρυθμό πάνω-κάτω. Μετά το 1-4 (1') ακολούθησε το 11-6 (3'), με τον Άιβερσον να γράφει το 26-20 της πρώτης περιόδου, παρότι οι γηπεδούχοι αγωνίζοντας πολλές φορές χωρίς καν πλέι μέικερ! Αυτόν τον ρόλο τον είχε στη δεύτερη περίοδο ο Ραντ, ο οποίος με προσωπικά καλάθια πλήγωσε την έτσι κι αλλιώς νωθρή «πράσινη» άμυνα, που αδυνατούσε να δώσει συνέχεια στο 29-27 (14')
. Οι κακές επιθετικές συνεργασίες, η αστοχία στα τρίποντα (1/15 στο πρώτο 20λεπτο) και η άμυνα με τα... μάτια έδωσε κι άλλον αέρα στη Μακάμπι, η οποία με τρίποντο του Λεβί στη λήξη με ταμπλό έγραψε το 42-32 της ανάπαυλας! Αυτό που δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός το έκανε στην τρίτη περίοδο. Εβγαλε ενέργεια στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε τα κενά της Μακάμπι, πίεσε την μπάλα και μπόρεσε να βγάλει πόντους στον αιφνιδιασμό. Μετά το 45-32 του Αλεξάντερ έγινε το 45-38 (23:30''), που ήταν η απαρχή της αντεπίθεσης. Αλλο ένα τρίποντο του Αλεξάντερ ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +10 (48-38, 24'), αλλά ακολούθησε σερί 13-0 (48-51, 26'). Η άμυνα των φιλοξενούμενων έδινε ξανά και ξανά ευκαιρίες για πόντους στο τρανζίσιον, με τον Τζέιμς να δίνει ρεσιτάλ και να διαμορφώνει με τρίποντο το 54-63 του 30', με επιμέρους 12-31 στην περίοδο! Το... πάρτι των παικτών του Πασκουάλ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 (56-81, 37'), με το κοινό της Μακάμπι να αποδοκιμάζει τους γηπεδούχους και τον Παναθηναϊκό να θριαμβεύει με 61-81! Συνολικά ο Μάικ Τζέιμς είχε 17 πόντους, με τον Κρις Σίνγκλεντον να κάνει μια ακόμα τρομερή εμφάνιση με 13 πόντους. Εξαιρετικός, ειδικά στην άμυνα, και παρά την αστοχία του στα τρίποντα (0/5) ήταν ο Νικ Καλάθης με 6/9 δίποντα και 4 ασίστ.