2017-04-09 22:30:27
Φωτογραφία για Περίπατος της ΑΕΚ με την Κέρκυρα
Για ακόμα έναν αγώνα η ΑΕΚ έκανε αυτό που έπρεπε, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, δεν έδωσε δικαιώματα στην Κέρκυρα και καθάρισε τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο (3-0) συνεχίζοντας εξίσου δυνατά και στο δεύτερο. Πλέον άπαντες ετοιμάζονται για τον πρώτο ημιτελικού του Κυπέλλου, κόντρα στον Ολυμπιακό εκτός έδρας. Οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν τον έλεγχο και δεν άφησαν περιθώριο στην Κέρκυρα, ούτε καν να βγει στην επίθεση. Το σκορ άνοιξε ο Μπακασέτας στο 23΄, μετά από τρομερή ενέργεια και πάσα του Βάργκας και ένα δυνατό σουτ.

Στο 38ο λεπτό η Ένωση διπλασίασε τα τέρματά της, μετά από κεφαλιά του Πέκχαρτ, από σέντρα του Γκάλο, ενώ στο 42᾽ ο Ντίντακ έκλεψε την μπάλα, σούταρε και έκανε το 3-0. Χωρίς να μειώσει τον ρυθμό της, η ΑΕΚ συνέχισε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην Κέρκυρα. Παρά τα τρία γκολ οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν, δείχνοντας ότι θέλουν να σκοράρουν και άλλες φορές, κάτι που έκαναν κιόλας. Στο 53ο λεπτό ο Γκάλο μετά από ωραία ενέργεια, πέρασε στον Γιόχανσον, που σέντραρε και ο Μπακασέτας από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 4-0. Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν, έκαναν κάποια σουτ και κατάφεραν στο 70ο λεπτό να σκοράρουν ακόμα μια φορά. Αυτή τη φορά ο Βάργκας σέντραρε και ο Πέκχαρτ με ακόμα μια κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Παρά το μεγάλο σκορ, οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν, αλλά δεν κατάφεραν μέχρι το τέλος του αγώνα να σημειώσουν κάποιο ακόμα γκολ.