2017-06-29 01:07:55
Φωτογραφία για Ο Μπράβο έστειλε την Χιλή στον τελικό
Στον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών η Χιλή με ήρωα τον Κλαούντιο Μπράβο. Η ομάδα του Πίτσι κέρδισε την Πορτογαλία στα πέναλτι με 3-0 κι ενώ στα 120 λεπτά τα ματς έληξε χωρίς τέρματα. Στη «ρουλέτα» ο κίπερ της Σίτι έπιασε και τα τρία πέναλτι που του χτύπησαν και η Χιλή κέρδισε με 3-0. Σε ένα πολύ κακό ματς, με δυνατά μαρκαρίσματα και λιγοστές φάσεις οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν με τίποτα δίχτυα και έτσι οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί η Χιλή στο 118΄ έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Βιδάλ σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Ροδρίγκες σε πλεονεκτική θέση έκανε ακριβώς το ίδιο με τον συμπαίκτη του!

Η πρόκριση, λοιπόν, κρίθηκε στα πέναλτι όπου απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Κλαούντιο Μπράβο! Ο γκολκίπερ της Χιλής έβγαλε και τα τρία πέναλτι των Πορτογάλων (Κουαρέσμα, Μουτίνιο, Νάνι, ενώ αντίθετα οι Νοτιοαμερικάνοι ήταν εύστοχοι με τους Βιδάλ, Αράνκις και Σάντσες.