2018-01-13 18:48:43
Φωτογραφία για Κόροιβος - Κύμη 59-73: Πέρασε «αέρα» από την Αμαλιάδα
Τρίτη εκτός έδρας νίκη για την Κύμη η οποία κέρδισε στην Αμαλιάδα τον Κόροιβο με 59-73 και ξέφυγε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-24, ενώ ο Κόροιβος «έτρεξε» λίγο αργότερα ένα σερί 7-0 μειώνοντας σε 29-40. Ωστόσο, τα τρίποντα του Μανωλόπουλου ανέβασαν ξανά την απόσταση για το 32-46 του ημιχρόνου.

Ο Πόσλεϊ έδωσε συνεχόμενους πόντους στους γηπεδούχους, προς το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία πάντως ολοκληρώθηκε με σημαντική διαφορά (46-60) για την Κύμη.

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αποδείχθηκε πολύ ψύχραιμη και είχε πάντα σωστές επιλογές, ώστε να μην κινδυνεύσει. Έτσι, χωρίς να δυσκολευτεί, έφτασε στην τελική επικράτηση με 59-73.

Ο Μακ Φάντεν έχει αποδείξει πως είναι ο ηγέτης της Κύμης, αφού την προηγούμενη βδομάδα σταμάτησε στους 42 πόντους κόντρα στον Κολοσσό. Σήμερα (13/1), πάντως, δεν ήταν η μέρα του καθώς έμεινε στους 3 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-46, 46-60, 59-73

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 7 (1), Αντωνάκης, Κον 7 (1), Φλόρβιους 5, ΝτιΚόζι13 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Πόσλεϊ 13 (4/13 σουτ), Μιλεντίγιεβιτς, Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 8 (6 ριμπάουντ).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16 (4/5 τρίποντα), Οκερέαφορ 3 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), ΜακΓκι 10 (12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΦάντεν 3 (0/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σμιθ 17 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 8 (2), Τζόουνς 6 (2/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κάιζερ 5, Μπάρλος 7 (1), Εζόμο.