2018-07-24 23:00:59
Φωτογραφία για Ανοιχτή η πρόκριση για τον ΠΑΟΚ
Ένα κρύο και άκρως τυχερό γκολ του Αγέτι στο 82′ μετρίασε τη φόρα του ΠΑΟΚ προς τους ομίλους του Champions League. Ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος από τη Βασιλεία, προηγήθηκε με 2-0, το τελικό 2-1 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά έδειξε ότι μπορεί να πάρει την πρόκριση μέσα στην Ελβετία. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με φόρα, πιέζοντας τον αντίπαλό τους, αλλά ήταν οι Ελβετοί αυτοί που έφτιαξαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Στο 12′, μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Στόκερ βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Δικέφαλος απάντησε με δυο καλές κεφαλιές του Βαρέλα στο 17′ και το 22′, έχοντας το πάνω χέρι σε έλεγχο και κυκλοφορία της μπάλας. Η πίεση ψηλά του ΠΑΟΚ δημιούργησε προβλήματα στην ανάπτυξη της Βασιλειάς, ενώ στο 32′ ήρθε η γκολάρα του Κάνιας να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Ισπανός με ασύλληπτο σουτ από τα 40 μέτρα, με το αριστερό πόδι, έστειλε την μπάλα στα πλάγια δίχτυα του Όμλιν κάνοντας 1-0
. Το γκολ ανέβασε κι άλλο την ψυχολογία και την απόδοση του ΠΑΟΚ, ο οποίος δημιούργησε κι άλλες φάσεις μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο 36′, ο Μάτος, μετά από ένα-δυο με τον Πρίγιοβιτς, σούταρε λίγο άουτ, ενώ ίδια τύχη είχε και το μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια στο 45′. Στις καθυστερήσεις πάντως, η Βασιλεία απείλησε με ισοφάριση καθώς ο Αγέτι βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να μη μένει στο υπέρ του 1-0, αλλά να ψάχνει κι άλλο γκολ. Στο 52′, ο Μαουρίσιο απείλησε με μακρινό σουτ, ενώ στο 56′ χάθηκε τεράστια ευκαιρία όταν, μετά από σέντρα του Ζαμπά, ο Λημνιός, μόνος στην καρδιά της άμυνας, νικήθηκε από τον Όμλιν που έκανε εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 72′, ο Ελ Καντουρί πέρασε στη θέση του Ζαμπά, την ώρα που ο ρυθμός είχε αρχίσει κάπως να πέφτει, καθώς οι δυο ομάδες είχαν αρχίσει να καταβάλλονται από την κούραση και τη ζέστη. Κι όμως, η βραδιά δεν είχε τελειώσει. Στο 80′, μετά από φοβερή προσπάθεια του Πρίγιοβιτς από κέντρο και συνδυασμό με τον Λημνιό, ο Σέρβος με γυριστό σουτ έκανε το 2-0. Παρόλα αυτά, η ατυχία χτύπησε δυο λεπτά αργότερα. Στο 82′, μετά από σέντρα και περίεργο γκελ της μπάλας σε αμυντικό, ο Αγέτι βρέθηκε εξ επαφής με το τέρμα και με κεφαλιά έκανε το 2-1. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να πιέζει για ακόμα ένα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με το 2-1 να παραμένει…