2018-12-14 23:59:38
Φωτογραφία για Επέστρεψε στις νίκες με Μήτογλου ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός έστω και δύσκολα κατάφερε να νικήσει (75-67) την Νταρουσάφακα και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague. Οι «πράσινοι» μετά από τρεις σερί ήττες επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, μολονότι μετέτρεψαν σε ντέρμπι ένα ματς που έδειχνε να ελέγχουν απόλυτα! Οι παίκτες του Πασκουάλ έχασαν το μυαλό τους στο δεύτερο ημίχρονο

κι απώλεσαν τη διαφορά 11 πόντων που είχαν εξασφαλίσει στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (65-65), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε αλλά έστω και σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, με πρωταγωνιστή τον Ντίνο Μήτογλου κατάφερε να βγάλει αντίδραση και με σερί 10-0 να «καθαρίσει» τη νίκη. Ο νεαρός φόργουορντ έκανε το καλύτερο παιχνίδι στη διοργάνωση, πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας με τους 20 πόντους που σημείωσε! Το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι δήλωσε παρών στα κρίσιμα λεπτά, βγάζοντας κρίσιμες άμυνες. Τζέιμς Γκιστ (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Κιθ Λάνγκφορντ (12 πόντοι με 4/6 σουτ), πρωταγωνίστησαν στο επιθετικό κομμάτι. Νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Νικ Καλάθης, με 10 πόντους και 12 ασίστ.