2019-01-10 22:00:40
Φωτογραφία για Δεν του πάει η Λαμία
Ο Παναθηναϊκός πήγε στη Λαμία έχοντας ένα… τσουβάλι απουσίες βασικών παικτών, με τη μισή ομάδα να προέρχεται από ίωση που έστειλε τους παίκτες στο νοσοκομείο και με τον προπονητή Γιώργο Δώνη να φτάνει στο γήπεδο αμέσως μόλις πήρε το δικό του εξιτήριο. Σε όλο αυτό το σκηνικό, ήρθε να προστεθεί η καταρρακτώδης βροχή στη Λαμία που έκανε το γήπεδο της τοπικής ομάδας κάτι ανάμεσα σε βούρκο και λίμνη, ακατάλληλο για να παιχτεί ποδόσφαιρο.

Ένα παρόμοιο, δηλαδή, σκηνικό με το περσινό όπου με… ένα μέτρο χιόνι ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε να παίξει και πάλι ματς Κυπέλλου κόντρα στην ίδια ομάδα. Αυτή τη φορά, βέβαια, ο Παναθηναϊκός δεν είχε την περσινή τραγική εικόνα όμως και πάλι δεν κατάφερε να φύγει νικητής από τη Λαμία. Η τοπική ομάδα ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει με πέναλτι του Μπαράλες, επικράτησε 1-0 και πλέον ο Παναθηναϊκός καλείται να ανατρέψει το παιχνίδι στον επαναληπτικό που θα γίνει στο ΟΑΚΑ για να περάσει στα προημιτελικά. Ο Παναθηναϊκός, βέβαια, θα μπορούσε να έχει αποφύγει την ήττα στη Λαμία αν ήταν πιο εύστοχος αφού είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Κουρμπέλη και στο δεύτερο ημίχρονο μετά το γκολ των γηπεδούχων έχασε τα… άχαστα, με τους Βέργο και Χατζηγιοβάνη να πρωταγωνιστούν στις μεγάλες φάσεις και στις χαμένες ευκαιρίες μέσα από τη μικρή περιοχή!