2019-04-03 21:42:20
Φωτογραφία για Με Μάτος έβαλε τα θεμέλια της πρόκρισης
Με δυο υπέροχα γκολ του Λέο Ματος, ένα στα 17′ και ένα στην εκπνοή του ματς, ο ΠΑΟΚ πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, στο πρώτο ημιτελικό κυπέλλου. Ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος του αντιπάλου και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ. Χωρίς ρυθμό και ένταση ήταν το ξεκίνημα του αγώνα,

καθώς η πολυπρόσωπη διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενούμενων δεν άφηνε χώρους στον ΠΑΟΚ να αναπτυχθεί. Μετά το 10λεπτο πάντως, ο Δικέφαλος ανέβασε στροφές, παίζοντας κυρίως από τις πτέρυγες, και άρχισε να επισκέπτεται με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 16′, όταν ο Βιεϊρίνια λίγο έλειψε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Αθανασιάδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως ήρθε το γκολ. Στο 17′, ο Ζαμπά έδωσε ασίστ με κεφαλιά στον Μάτος και αυτός με ωραίο συρτό πλασέ έκανε το 1-0. Μετά το γκολ, ο ΠΑΟΚ έβγαλε ακόμα περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι του, ενώ είχε και περισσότερους χώρους στο γήπεδο καθώς ο Αστέρας αναγκαστικά ανέβηκε κάποια μέτρα
. Στο 29′, ένα σουτ του Μίσιτς εντός περιοχής έφυγε λίγο άουτ και πέντε λεπτά αργότερα μια σέντρα-σουτ του Ζαμπά μπλόκαρε ο Αθανασιαδης. Χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν ότι οι Αρκάδες δεν απείλησαν ούτε μια φορά την εστία του Πασχαλάκη, αλλά και το γεγονός ότι ο Κουμπαράκης επέτρεψε το σκληρό τους παιχνίδι καθώς χαρίστηκε τουλάχιστον σε 3-4 αντιαθλητικά μαρκαρίσματα σε βάρος παικτών του ΠΑΟΚ. Όσον αφορά στο σκορ πάντως, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-0. Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Δικέφαλο να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του ματς και να ψάχνει περισσότερα γκολ. Ίνγκασον με κεφαλιά και Άκπομ με σουτ ήταν οι πρώτοι απείλησαν την εστία των φιλοξενούμενων. Στο 59′, μετά από σέντρα του Μίσιτς, ο Άκπομ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα αουτ, ενώ στο 65′ ήρθε η πρώτη αλλαγή με τον Ελ Καντουρί να περνάει στη θέση του Ζαμπά. Από λάθος του Μαροκινού στο 68′, ο Ινγκλέσιας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά έσωσε την κατάσταση ο Μάτος. Στο 73′, ο Λουτσέσκου φρέσκαρε το κέντρο του βάζοντας τον Σάκχοφ αντί του Κάνιας και στο 77′, ο ΠΑΟΚ έχασε διπλή ευκαιρία με σουτ των Άκπομ και Βιεϊρίνια. Στο 82′, μπήκε και ο Σφιντέρσκι αντί του Βιεϊρίνια, με τον Μπίσεσβαρ να μεταφέρεται στο αριστερό άκρο και το σύστημα να μετατρέπεται σε 4-4-2. Ο Αστέρας πίεσε για λίγα λεπτά, αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ είπε την τελευταία λέξη με απίθανο γυριστό του Μάτος που έκανε το τελικό 2-0 στο 95′!