2019-08-07 18:00:20
Φωτογραφία για Τα στατιστικά δείχνουν τι πρέπει να αλλάξει ο ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ και Άγιαξ ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 στο χθεσινό παιχνίδι της Τούμπας με τις δύο ομάδες, να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα. Ο ΠΑΟΚ, κυριάρχησε πλήρως, περίπου από το 20’ μέχρι το 45’, σημείο στο οποίο ανέτρεψε το αρχικό 0-1, με τα γκολ των Άκπομ, Μάτος, είχε το μομέντους και ευκαιρίες για τρίτο γκολ, αλλά δεν το πέτυχε.

Παρότι τα ποσοστά κατοχής της μπάλας στο πρώτο μέρος, ήταν υπέρ του «Αίαντα», ο ΠΑΟΚ είχε 7 τελικές προσπάθειες και οι Ολλανδοί, 4. Στο δεύτερος ημίχρονο, όμως, η κατάσταση άλλαξε. Μετά το τυχερό γκολ του Χούντελαρ και την ισοφάριση σε 2-2, ο Άγιαξ κυριάρχησε πλήρως, έφτασε κι αυτός κοντά σε τρίτο γκολ και ουσιαστικά από το 50’ μέχρι το 90’, είχε τον έλεγχο του ρυθμού. Οι τελικές προσπάθειες στο τέλος του αγώνα, ήταν 9 για τον ΠΑΟΚ και... 17 για τον Άγιαξ. Δηλαδή, στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Φερέιρα τελείωσε μόλις δύο φάσεις, σε αντίθεση με αυτήν του Τεν Χαγκ, που τελείωσε 13. Σημαντική διαφορά μέσα στο 90λεπτό, που αποδεικνύει τόσο τα καλά διαστήματα των δύο ομάδων, όσο και το τι πρέπει να αλλάξουν, ενόψει της ρεβάνς στο Άμστερνταμ.