2020-01-05 18:00:34
Φωτογραφία για Η ΑΕΚ νίκησε αλλά προβλημάτισε
Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν είχε νεύρο, ήταν νωθρή και με το 4-4-2 του Μάσιμο Καρέρα και τις αρκετές αλλαγές (στον πάγκο Μάνταλος, Σιμόες, Βέρντε και Μπακάκης, εκτός αποστολής ο Τσιγκρίνσκι) δεν βρήκε… προκοπή. Οι νέοι παίκτες δεν άρπαξαν την ευκαιρία, η ΑΕΚ δυσκολευόταν να κάνει ευκαιρίες και χρειάστηκε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στο 29΄ για να ανοίξει το σκορ.

Έστω και έτσι, ο Λιβάγια ευστόχησε κάνοντας το 1-0. Ο Παναιτωλικός βρήκε γκολ από τραγικό λάθος του κάκιστου Παουλίνιο, ενώ θα μπορούσε να βρει και δεύτερο αμέσως μετά. Ο Μάσιμο Καρέρα έβλεπε ότι η ομάδα του δεν μπορούσε να εφαρμόσει όσα ήθελε, με τον Γιακουμάκη να μην δίνει τις απαιτούμενες βοήθειες στην περιοχή. Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έβαλε μέσα Βέρντε και Σιμόες και η ΑΕΚ δυνάμωσε. Πήρε ένταση και ρυθμό, ο Βέρντε έφτιαξε το 2-1 του Λιβάγια (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για φάουλ του Λιβάγια) και μετά η Ενωση ηρέμησε λίγο. Έκανε ευκαιρίες, πλησίαζε την περιοχή, αλλά όσο δεν σκόραρε ο Παναιτωλικός έβλεπε… ανοιχτό πεδίο. Τελικά στο 82’ ο Λιβάγια κέρδισε το πέναλτι, άφησε τον Βέρντε να το εκτελέσει και εκεί "καθάρισε" το ματς για τους κιτρινόμαυρους που πήραν την νίκη, αλλά δεν δείχνουν εικόνα που μπορούν να δώσουν κάτι διαφορετικά στο 2020.