2020-01-19 19:58:12
Φωτογραφία για Νίκη με πολλά κέρδη για την ΑΕΚ
Νίκη με πολλαπλά κέρδη και πορτογαλική… σφραγίδα για την ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ, που καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τη Λάρισα (3-0), δείχνοντας πως όχι μόνον βρίσκεται σε σταθερή πορεία βελτίωσης, αποκτώντας σιγά-σιγά συγκεκριμένη ταυτότητα με τον Μάσιμο Καρέρα, αλλά πως μέσα από αυτό μπορεί να κερδίσει και παίκτες που παρουσιάζουν άλλη εικόνα, σε σχέση με αυτό που μας έδειχναν.

Σίγουρα ένας από αυτούς είναι ο Έλντερ Λόπες που έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και σφράγισε την εμφάνιση του με το τρίτο τέρμα της ομάδας με άψογο τελείωμα, σε ένα από τα πολλά ανεβάσματα του. Αυτός που είχε βέβαια, ανοίξει τον δρόμο προς τη νίκη, ξεκλειδώνοντας την αντίπαλη άμυνα και πετυχαίνοντας το κρίσιμο γκολ, ήταν ο Αντρέ Σιμόες με μαγικό τακουνάκι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ και δεύτερος του πρωταθλήματος Νέλσον Ολιβέιρα, χτύπησε (κι αυτός) ενδιάμεσα και με τρομερό σουτ που άφησε άγαλμα τον Κρίστινσον ουσιαστικά… τελείωσε την ΑΕΛ. Η Ενωση είχε σε πολύ καλή μέρα και τον Ντανιέλε Βέρντε που ήταν σημείο αναφοράς στην μεσοεπιθετική γραμμή, εξαιρετικός ήταν και ο Μάνταλος, όπως βέβαια και η αμυντική λειτουργία που τα πήγε εξαιρετικά με κορυφαίο τον Βράνιες. Στην επανάληψη ο Καρέρα έκανε και διαχείρηση, αφού το ματς του έδωσε αυτήν την ευκαιρία, βάζοντας στο ματς πρώτη αλλαγή τον Μπότο, ενώ αγωνίστηκαν και οι Γιούσης-Βασιλαντωνόπουλος.