2020-09-23 00:08:53
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ μπορεί να προκριθεί

Μάλλον με μαγική εικόνα μοιάζει το 2-1, σκορ με το οποίο ηττήθηκε ο ΠΑΟΚ από την Κράσνονταρ στην Ρωσία, στο πρώτο ματς των play off του Champions League. Ο Δικέφαλος ήταν άριστα στημένος στο γήπεδο, προηγήθηκε, έχασε ένα πέναλτι, είχε ένα δοκάρι, αλλά προδόθηκε από κάποια λάθη και αδράνειες. Το σίγουρο είναι ότι έδειξε απόλυτα ικανός για να ανατρέψει το σκορ και να πάρει την πρόκριση στον επαναληπτικό της Τούμπας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ καθώς μόλις στο 5ο λεπτό κέρδισε πέναλτι για χέρι στη μεγάλη περιοχή σε σουτ του Σβαμπ. Δεν κατάφερε όμως να εκμεταλλευτεί τη μεγάλη ευκαιρία. Ο Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε την μπάλα στη μέση της εστίας του Σαφόνοφ που απέκρουσε. Στο 33′ ο Γιαννούλης έδωσε κάθετα στον Ζίβκοβιτς, αυτός σέντραρε συρτά και ο Πέλκας με σουτ έκανε το 0-1. Στο 38′, ο Γιαννούλης έπεσε κανονικά αλλά άγαρμπα πάνω τον Καμπελά εντός περιοχής και ο Τουρπίν δε δίστασε να δώσει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κλάεσον κάνοντας το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πατάει καλά στο γήπεδο, να κρατά τον ρυθμό εκεί που θέλει και να βγαίνει επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Ελ Καντουρί βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι. Αντίθετα, και σε μια ανύποπτη φάση, η Κράσνονταρ έκανε το 2-1 με τον Καμπελά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε κακή έξοδο του Ζίβκοβιτς.