2021-01-11 20:00:09
Φωτογραφία για Ο Άρης άφησε βαθμούς στα Γιάννινα

Σε ένα ματς που έγινε κάτω από έντονη βροχόπτωση, ΠΑΣ Γιάννινα και Άρης έμειναν στο μηδέν και μοιράστηκαν από έναν βαθμό με τον Άρη να υποδέχεται την Πέμπτη την ΑΕΚ σε εξ αναβολής ματς. Μοιρασμένο το ματς στα πρώτα 45 λεπτά όταν και ο Άρης είχε την κατοχή, αλλά ο ΠΑΣ είχε τις τελικές με δύο σουτ του Καρτάλη να φεύγουν άουτ (στο 18' και στο 40'). Ο αγωνιστικός χώρος είναι βαρύς και επηρέασε τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων. Ο Άρης έκανε γκολ την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 33', αλλά σωστά ακυρώθηκε, αφού υπήρξε επιθετικό φάουλ του Μάνου στον Χουτεσιώτη στην αρχή της φάσης πρωτού ο Μαντσίνι σκοράρει. Στο β' μέρος ο Μάντζιος έπαιξε φουλ επίθεση. Έβαλε και δεύτερο επιθετικό, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ρόλο... αρχηγού στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Μία προσπάθεια του Μάνου δεν έγινε τελική στο 69' αφού ο Χουτεσιώτης τον πρόλαβε και μπλόκαρε. Ο ΠΑΣ στο τελευταίο τέταρτο εκμεταλλεύτηκε την κούραση των φιλοξενουμένων και με τον Λεό να δημιουργεί δύο ευκαιρίες στο 76' και στο 77' ο ΠΑΣ απείλησε με Κρισμάν και Παμλίδη, αλλά ο Μπουσέ έκανε σπουδαίες επεμβάσεις. Eνώ το πλασαριστό σουτ του Παμλίδη στο 88' έφυγε αρκετά έξω από την εστία του Μπουσέ. Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ έψαξε με μεγάλες μπαλιές να βάλει την μπάλα στην περιοχή του Άρη, αλλά δεν κατάφερε να βγάλει φάσεις και το 0-0 έμεινε ως το τέλος.