2021-02-26 19:00:09
Φωτογραφία για Έσπασαν καρδιές για την ανάδειξη πρωταθλητή στη Βραζιλία

Έσπασαν καρδιές στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Βραζιλίας, με το VAR να παίζει εν τέλει καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του τίτλου.Φλαμένγκο και Ιντερνασιονάλ διεκδικούσαν το πρωτάθλημα μέχρι την τελευταία στροφή. Η Φλαμένγκο χρειαζόταν μία ισοπαλία στο ματς με τη Σάο Πάουλο για να αναδειχθεί πρωταθλήτρια, ωστόσο ηττήθηκε με 2-1. Ετσι, έδωσε την ευκαιρία στην Ιντερνασιονάλ να κατακτήσει το πρώτο της πρωτάθλημα μετά το 1979, εφόσον κέρδιζε εντός έδρας την αδιάφορη Κορίνθιανς.Η Ιντερνασιονάλ όμως κλώτσησε αυτήν την ευκαιρία μένοντας στο 0-0 σε ένα δραματικό παιχνίδι, όπου πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξαν οι αποφασίσεις των διαιτητών και του VAR.Συγκεκριμένα, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Ιντερνασιονάλ στο 31ο λεπτό, ωστόσο το πήρε πίσω μετά από επανεξέταση στο VAR. Οι γηπεδούχοι στο 45′ άνοιξαν το σκορ, όμως το γκολ ακυρώθηκε τελικά πάλι χάρη στο VAR για οφσάιντ. Στο φινάλε η Ιντερνασιονάλ πίεσε ασφυκτικά, βρήκε γκολ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο ούτε σε αυτήν την περίπτωση μέτρησε, αφού το ακύρωσε ο βοηθός για οφσάιντ, απόφαση που επιβεβαίωσε ο VAR.Μετά το φινάλε του ματς οι παίκτες της Ιντερνασιονάλ δεν μπορούσαν να χωνέψουν πως χάθηκε ο τίτλος και πολλοί από αυτούς ξέσπασαν σε λυγμούς.