2023-06-11 00:34:38
Φωτογραφία για Η Σίτι βασίλισσα της Ευρώπης

Η Σίτι επιτέλους στην κορυφή της Ευρώπης. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κέρδισε την Ίντερ με 1-0 στον τελικό της Πόλης και σήκωσε το πρώτο Champions League της ιστορία της, ολοκληρώνοντας ένα μυθικό τρεμπλ. Ο Ρόδρι το "χρυσό" γκολ, ενώ στο 89’ ο ‘Έντερσον πραγματοποίησε μυθική επέμβαση. Στο 6ο μόλις λεπτό ο Μπερνάρντο Σίλβα πάτησε περιοχή από δεξιά, έφερε την μπάλα στο αριστερά και πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω ενώ στο 20’ ο Λαουτάρο έστρωσε στον Μπρόζοβιτς που έπιασε το μακρινό σουτ αλλά αστόχησε. Στο 26ο λεπτό ο Έντερσον έκανε λάθος, ο Μπαρέλα προσπάθησε να σκοράρει από μακριά αλλά αστόχησε ενώ στο 27’ ο Ντε Μπρόινε βρήκε κάθετα τον Χάαλαντ, που από αριστερά έκανε το σουτ αλλά είδε τον Ονάνα να λέει όχι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντε Μπρόινε βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ονάνα μπλόκαρε ενώ στο 36’ ο Πεπ Γκουαρδιόλα είδε τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να αποχωρεί τραυματίας. Από εκεί και πέρα η Σίτι βραχυκύκλωσε και η μοναδική καλή της στιγμή ως το τέλος του πρώτου μέρους ήταν ένα μακρινό σουτ του Ακάντζι στο 45+1’ με την μπάλα να περνά άουτ
. Η Ίντερ άγγιξε το γκολ στο 59ο λεπτό καθώς ο Ακάντζι έκανε τραγικό λάθος, ο Λαουτάρο έκλεψε και βρέθηκε μόνος με τον Έντερσον αλλά πλάσαρε πάνω του και στο 64’ ο Στόουνς γύρισε από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Μπαζτόνι και πέρασε έξω. Και τελικά στο 68ο λεπτό ο Ακάντζι άνοιξε δεξιά στον Μπερνάρντο Σίλβα, εκείνος έκανε το γύρισμα και η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Ρόδρι ο οποίος πλάσαρε με τη μία από το πέναλτι κι έγραψε το 1-0. Στο 71’ η Ίντερ άγγιξε την ισοφάριση καθώς ο Ντιμάρκο έπιασε την κεφαλιά εξ επαφής με την μπάλα να βρίσκει δοκάρι και στην επαναφορά ο άσος της Ίντερ έπιασε νέα κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Λουκάκου! Στο 73’ ο Λουκάκου έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά αλλά ο Έντερσον μπλόκαρε ενώ στο78’ ο Φόντεν έκανε μαγική ντρίμπλα, πάτησε περιοχή αλλά πλάσαρε αδύναμα πάνω στον Ονάνα. Στο 89’ η Ίντερ έχασε απίθανη ευκαιρία καθώς μετά από κεφαλιά του Γκόζενς από αριστερά ο Λουκάκου πήρε την κεφαλιά εξ επαφής αλλά ο Έντερσον πραγματοποίησε μυθική επέμβαση και στη συνέχεια ο Ντίας έδιωξε σωτήρια. Μάλιστα στο 90+6' ο Έντερσον είπε όχι και σε κεφαλιά του Γκόζενς μετά από κόρνερ.