2023-08-17 13:55:54
Φωτογραφία για Ο Μπερνάρ άλλαξε τον Παναθηναϊκό

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Παναθηναϊκός στη ρεβάνς με τη Μαρσέιγ στη Μασσαλία ήταν το γεγονός πως οι πράσινοι δεν κρατούσαν την μπάλα σχεδόν καθόλου στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα την αφόρητη πίεση εκ μέρους των γηπεδούχων και το 2-0 υπέρ τους στην ανάπαυλα. Ο Γιοβάνοβιτς αναζητούσε λύση σε αυτό το θεμελιώδες πρόβλημα και βρήκε τη λύση στο πρόσωπο του Μπερνάρ, ο οποίος μπήκε στο 63’ κι άλλαξε όλη την εικόνα. Ο Βραζιλιάνος και στον πρώτο αγώνα στη Λεωφόρο ήταν παραγωγικός και… σκόρερ, πάλι παίζοντας ως αλλαγή, ολοκληρώνοντας έναν εξαιρετικό συνδυασμό για να κάνει το 1-0 που έμελλε να παίξει το δικό του ρόλο στη διαδικασία της πρόκρισης. Στη Μασσαλία ήταν εξαιρετικός καθώς κράτησε και μοίρασε σωστά την μπάλα, δημιουργώντας προϋποθέσεις για απειλητικές επιθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο, που είχε ως αποτέλεσμα στο φινάλε το γκολ με το οποίο το ζευγάρι οδηγήθηκε στην παράταση. Επιπλέον ήταν ένας εκ των πέντε απόλυτα ψύχραιμων εκτελεστών στη διαδικασία των πέναλτι, βάζοντας λιθαράκι στην επική πρόκριση για τα Play-Offs των προκριματικών του Champions League!

Πηγή: olapsanina.gr