2023-08-24 00:33:44
Φωτογραφία για Ο Μαντσίνι κράτησε ζωντανό τον  Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να πληρώσει τα λάθη του, την αστοχία του, την αδυναμία του να εξαργυρώσει τα καλά του διαστήματα. Ωστόσο, ένα γκολ του Μαντσίνι στο φινάλε άλλαξε τα δεδομένα. Το "τριφύλλι" έχασε με 2-1 στην Πορτογαλία στο πρώτο ματς για τα πλέι οφ του Champions League και όλα είναι ανοιχτά. Η Μπράγκα έδειξε ότι είναι μία πολύ καλή ομάδα και αρκετά επικίνδυνη από τη μέση και μπροστά. Χωρίς να είναι εντυπωσιακή, πέτυχε τον στόχο της. Πήρε ένα προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ. Το τέρμα του Μαντσίνι, όμως, ίσως αποδειχτεί "χρυσό". Στο 2ο μόλις λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά ο Μάγκνουσον πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 12’ και η εκτέλεση φάουλ του Ισλανδού είχε την ίδια τύχη
. Στο 17ο λεπτό ο Τσβάιερ έδωσε πέναλτι σε πέσιμο του Μπρούμα μετά από μονομαχία με τον Βαγιαννίδη αλλά το πήρε πίσω μετά από εξέταση του video. Ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα και στο 30ο λεπτό ο Παλάσιος έκανε το σουτ από δεξιά και ο Ματέους έβγαλε δύσκολα ενώ στο 40’ η Μπράγκα είχε την πρώτη υποψία φάσης, με τον Φόντε να απειλεί με κεφαλιά. Στο 45+2’το σουτ του Αντρέ Όρτα έξω από την περιοχή κόντραρε στον Πέρεθ και πέρασε έξω και στο 45+4’ ο Ματέους έδιωξε προ του Σπόραρ μετά από σέντρα-σουτ του Παλάσιος από δεξιά. Η πρώτη πραγματικά σοβαρή ευκαιρία της Μπράγκα ήρθε στο 48ο λεπτό όταν μετά από γύρισμα από αριστερά ο Ρουίθ έβαλε την προβολή στο πρώτο δοκάρι και ο Μπρινιόλι έσωσε εντυπωσιακά στη γωνία του. Και στο 51ο λεπτό η Μπράγκα άλλαξε όμορφα την μπάλα και ο Ρουίθ με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0. Στο 57ο λεπτό ο Μαντσίνι γέμισε από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Παλάσιος δεν ήταν καλή και πέρασε έξω όπως και η κεφαλιά του Μαρίν στο 62’ και στην κόντρα ο Παναθηναϊκός έχασε το… άχαστο. Ο Μαντσίνι έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα από αριστερά αλλά ο Σπόραρ κατάφερε να αστοχήσει προ κενής εστίας. Και στο74ο λεπτό μετά από εκτέλεση πλαγίου και λάθος του Γεντβάι, ο Ρ. Όρτα από αριστερά έστρωσε στον Ντζαλό που με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0. Στο 88ο λεπτό η κεφαλιά του Καρβάλιο πέρασε έξω. ενώ στο 90+4’ h Μπράγκα έφυγε στην κόντρα αλλά ο Μπρινιόλι νίκησε τον Λόπες σε τετ α τετ. Και στην επόμενη φάση ο Ιωαννίδης έβγαλε όμορφα κάθετα στον Μαντσίνι που από δεξιά πλάσαρε για το 2-1.