2012-09-08 23:18:37
Φωτογραφία για ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΝΤΟΥΝΤΑ...
Η παρουσία της εθνικής ομάδας της Σερβίας στο Ευρωμπάσκετ του 2013 δεν δείχνει και τόσο σίγουρη Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ηττήθηκε από την Εσθονία στο Ταλίν με 88-81 για την 9η αγωνιστική του πρώτου ομίλου των προκριματικών, κάτι που την υποχρεώνει να πάρει μόνο νίκη στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στο Ισραήλ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «πλάβι» να συντηρούν μικρό προβάδισμα μέχρι εκείνο το σημείο.

Οι Εσθονοί όπως παρουσιάστηκαν πιο αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο και έτρεξαν ένα σερί 25-18 καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη με 88-81.

Ο Κρίστιαν Κανγκούρ πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γκρέγκορ Άμπερτ με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από το σερβικό... ναυάγιο διασώθηκαν οι Κρστιτς (20 π, 9 ρ), Τεόντοσιτς (16 π) και Τέπιτς (16).

Πλέον η ομάδα του "Ντούντα" χρειάζονται μόνο την νίκη την τελευταία αγωνιστική όπου υποδέχεται το Ισραήλ και ενδεχομένως αυτή να χρειαστεί να επιτευχθεί με διαφορά 13 πόντων και άνω, ανάλογα από τα υπόλοιπα αποτελέσματα...