2012-11-08 21:27:55
Φωτογραφία για ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μπαρτσελόνα 60-81
Διά περιπάτου πέρασε η Μπαρτσελόνα από τη Μόσχα, νικώντας με 81-60 την ΤΣΣΚΑ στο κατ' ευφημισμόν ντέρμπι του Δ' ομίλου

Η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι στο β' ημίχρονο και μην την είδατε... Στο ντέρμπι κορυφής του Δ' ομίλου, οι Ισπανοί επικράτησαν με 81-60 της ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα κι έφτασαν στο 5-0, παραμένοντας στην κορυφή.

Από την πλευρά της, η ΤΣΣΚΑ υπέστη την πρώτη της φετινή μέσα στην έδρα της και μάλιστα ήταν ιδιαίτερα βαριά, από την "αντίζηλο" της για την πρωτιά του Δ' ομίλου στο κατάμεστο από κόσμο γήπεδό της.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν η μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα. Να υπενθυμίσουμε ότι η προηγούμενη ''βαριά'' ήττα ήταν τον Απρίλιο του 2002 από την Ταουγκρές με 90-73.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18-13 στο 8' και το α' δεκάλεπτο έληξε με 19-17. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια... Η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε και πάλι με 26-21, όμως έχασε το προβάδισμα (28-29) και η Μπαρτσελόνα έφυγε για τα αποδυτήρια στο +3 (35-38).

Η εικόνα της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ στο β' ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετική... Με σερί 10-0, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 44-46 σε 44-56 και ουσιαστικά "καθάρισαν" το ματς. Στο δ' δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα νέο 11-0 με το οποίο εκτόξευσε τη διαφορά στους 23 πόντους (54-77) στο 38'.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 35-38, 48-63, 60-81

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 12(1), Μίτσοφ 2, Τζάκσον 1, Κρστιτς 18, Γουίμς 4, Βοροντσέβιτς 4, Νίκολας, Κρίστμας, Καούν 4, Κριάπα 6, Πονκρασόφ 9.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 7(1), Χουέρτας 12, Ναβάρο 21(4), Γιασικεβίτσιους, Τοντόροβιτς, Γουάλας 4, Ινγκλς 4, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 15(2), Τζαβάι 10, Μάικλ 2, Τόμιτς 6.