2012-11-09 22:07:18
Φωτογραφία για Τσεντεβίτα - Κάχα Λαμποράλ 76-69
Η Τσεντεβίτα... δούλεψε για τον Ολυμπιακό, καθώς σημείωσε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα απέναντι στην Κάχα Λαμποράλ με 76-69.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Τσεντεβίτα, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Κάχα Λαμποράλ με 76-69 για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Αυτό ήταν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα για τους παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός παίρνει ανάσα, αφού πλέον απέχει δύο βαθμούς από τους Βάσκους, τους οποίους και αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική στη Βιτόρια.

Η Κάχα Λαμποράλ προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Κροάτες δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να αποσπαστούν στο σκορ. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει στο 24-24, ενώ το ημίχρονο θα βρει τις δύο ομάδες στο 39-34 για τους γηπεδούχους.

Στην τρίτη περίοδο η Τσεντεβίτα θα διατηρήσει το προβάδισμα και θα βρεθεί στο 30' στο +12 (58-46) απέναντι στους Βάσκους. Έτσι, η Τσεντεβίτα θα πάρει το θετικό αποτέλεσμα με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 39-34, 58-46, 76-69.

Τσεντεβίτα (Μάλκοβιτς): Ράιτ 14(2), Σούπουτ 12(2), Μπάμπιτς, Άντριτς 8, Σάτον, Μπίλαν 16, Ιλιέφσκι 3, Ζελαμπάλ 11(1), Τόμας 6, Γκριν 6(1).

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 12(2), Ρότζεστι 2, Μπιέλιτσα, Καμπέθας 6, Σαν Εμετέριο 15(1), Πλάις 2, Ερτέλ, Όλεσον 8, Λάμπε 11(1), Ν. Μπιέλιτσα 7(1), Κουζέρ 6.