2012-12-20 00:39:25
Φωτογραφία για Coppa Italia:Στους ''8'' Λάτσιο,Φιορεντίνα,Μπολόνια
Ο Παναγιώτης Κονέ, με ένα ακόμα εντυπωσιακό γκολ εις βάρος της Νάπολι, έδωσε στην Μπολόνια την πρόκριση με 2-1 μέσα στο "Σαν Πάολο" στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Πρόκριση για Λάτσιο (στα πέναλτι) και Φιορεντίνα.

Το ξανάκανε ο Παναγιώτης Κονέ και μάλιστα με τον ίδιο αντίπαλο, στο ίδιο γήπεδο. Μετά το 3-2 της Μπολόνια στην έδρα της Νάπολι με την γκολάρα του διεθνή μέσου για το πρωτάθλημα, οι "τζαλομπλού" νίκησαν και στο κύπελλο με 2-1, με τον Κονέ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 90'+1!

Η Νάπολι είχε προηγηθεί μόλις στο 12' με τον Καβάνι, αλλά Πασκουάτο ισοφάρισε στο 38' για τους φιλοξενούμενους.

Παρά την έντονη πίεση και τις συνεχόμενες χαμένες ευκαιρίες για τους "παρτενοπέι" στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κονέ βρέθηκε σε θέση βολής έξω από τη μεγάλη περιοχή και με υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντε Σάνκτις και την Μπολόνια στα προημιτελικά του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ.

Τον αποκλεισμό-έκπληξη γλίτωσε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Λάτσιο, με τον Σιανί να ισοφαρίζει το αυτογκόλ του Τσάνα από το 56ο λεπτό. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι μεταξύ της Λάτσιο και της Σιένα στο "Ολίμπικο", με συνέπεια η πρόκριση στους "8" να κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί σκόραραν κατά σειρά οι Μάουρι, Λεντέσμα, Φλόκαρι και Κόζακ για τους Ρωμαίους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ευστόχησε μόνο ο Μπελμόντε, αφού ο Καρίσο απέκρουσε τις εκτελέσεις των Βεργκάσολα και Λαρόντο. Έτσι, η Λάτσιο θα αντιμετωπίσει την Κατάνια στα προημιτελικά του Coppa Italia.

Ένα γκολ του Μπόρχα Βαλέρο ήταν αρκετό για τη Φιορεντίνα για να πάρει την πρόκριση μέσα στο "Φρίουλι" επί της Ουντινέζε. Στα προημιτελικά οι "βιόλα" θα αναμετρηθούν με τη Ρόμα.

ΛΑΤΣΙΟ: Καρίσο, Σιανί, Ντιακιτέ (83' Ρότσι), Καβάντα, Τσάνα, Μπρόκι (63' Μάουρι), Ερνάνες, Λούλιτς, Ονάζι (63' Λεντέσμα), Φλόκαρι, Κόζακ

ΣΙΕΝΑ: Φαρέλι, Ντελ Γκρόσο, Κοντίνι, Πάτσι, Μπελμόντε, Νέτο, Ντ'Αγκοστίνο (87' Ροντρίγκες), Βεργκάσολα, Βαλιάνι (72' Μπολτζόνι), Ρεζινάλντο, Μπογκντάνι (55' Λαρόντο)

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Παντέλι, Μπάστα (83' Μαϊκοσουέλ), Ντανίλο, Ερτό, Αντζέλα, Σίλβα, Πίντζι (55' Μουριέλ), Λατσάρι (68' Περέιρα), Άλαν, Ντι Νατάλε, Φαμπρίνι

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Ροντρίγκες, Πασκουάλ, Ρονκάλια, Τόμοβιτς, Ακουιλάνι (71' Μιλιάτσιο), Φερνάντες, Βαλέρο, Κουαδράδο (78' Ρόμουλο), Λιάιτς (60' Γιόβετιτς), Σεφέροβιτς

ΝΑΠΟΛΙ: Ντε Σάνκτις, Ντοσένα (82' Ινσίνιε), Μέστο, Καμπανιάρο, Μπρίτος, Φερνάντες (75' Σούνιγα), Ντοναντέλ, Ινλέρ, Ελ Καντουρί (60' Χάμσικ), Πάντεβ, Καβάνι

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Στογιάνοβιτς, Γκάρικς, Καρβάλιο, Αμπέρο, Σόρενσεν, Ραντάκοβιτς, Γκουαρέντε, Κονέ, Ριβερόλα (64' Πορτανόβα), Παπόνι (72' Βεράτι), Πασκουάτο