2013-02-04 07:13:03
Φωτογραφία για Έλαμψε ο Μπαλότελι
Μπορεί να «κουβαλάει» αρκετή… τρέλα πάνω του, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα σε όποια ομάδα κι αν έχει παίξει, ωστόσο ξέρει πολλά… καντάρια μπάλα.

Ο λόγος φυσικά για τον Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος έκλεψε την παράσταση στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μίλαν και με τα δύο γκολ που σημείωσε απέναντι στην Ουντινέζε, χάρισε τη νίκη στους «ροσονέρι» με 2-1 σκορ.

Ο Ιταλός επιθετικός άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ στην κίνηση στο 25ο λεπτό, για να έρθει στο 55’ ο Πίντζι να ισοφαρίσει σε 1-1 για τις «ζέβρες».

Κι ενώ το ματς είχε φτάσει στις καθυστερήσεις κι όλα συνηγορούσαν ότι δεν θα προκύψει νικητής στο «Σαν Σίρο», ο διαιτητής έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι στους γηπεδούχους, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μπαλοτέλι, χαρίζοντας το «τρίποντο» στην ομάδα του Αλέγκρι.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ρόμα - Κάλιαρι 2-4 (35' Τότι, 93' Μαρκίνιο / 5' Ναϊνγκολάν, 46' αυτ. Γκοϊγκοετσέα, 53' Σάου, 71' Πιζάνο)

Σάββατο

Τορίνο - Σαμπντόρια 0-0

Νάπολι - Κατάνια 2-0 (31' Χάμσικ, 44' Πάολο Κανάβαρο)

Κυριακή

Κιέβο - Γιουβέντους 1-2 (52' Τερό / 10' Μάτρι, 42' Λίχτσταϊνερ)

Παλέρμο - Αταλάντα 1-2 (83' Νέλσον / 54' Καρμόνα, 72' Ντένις)

Πεσκάρα - Μπολόνια 2-3 (30' πέν. Βάις, 45' πέν. Ντ'Αγκοστίνο / 34' πέν. Ντιαμάντι, 50' Τζιλαρντίνο, 66' Παναγιώτης Κονέ)

Σιένα - Ίντερ 3-1 (21' Εμεγκάρα, 24' Σέστου, 55' πέν. Ροζίνα / 22' Κασάνο)

Τζένοα - Λάτσιο 3-2 (17' Μποριέλο, 22' Μπερτολάτσι, 95' Ριγκόνι / 59' Φλόκαρι, 82' πέν. Μάουρι)

Φιορεντίνα - Πάρμα 2-0 (27' Τόνι, 50' Γιόβετιτς)

Μίλαν - Ουντινέζε 2-1 (25' και 94' πέν. Μπαλοτέλι / 55' Πίντζι)