2013-03-09 23:30:08
Φωτογραφία για Ο Αστέρας είχε Ράγιο στο...μανίκι του
Ο Αστέρας Τρίπολης σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του κατάφερε να κάμψει στις καθυστερήσεις την αντίσταση του Πανθρακικού και με τέρμα του Ράγιος (93') να πάρει τη νίκη με 1-0. Παρά την τραγική εμφάνιση ο Αστέρας κατάφερε να ξεπεράσει και το εμπόδιο του Πανθρακικού και να παραμείνει στη 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Ράγιος που πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο ως αλλαγή, λύτρωσε τους Αρκάδες στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, εκμεταλλευόμενος ένα λάθος του Κουτσόπουλου. Ο Πανθρακικός από την άλλη πλευρά απώλεσε πάμπολλες ευκαιρίες να σκοράρει και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Μοιραίος για την ομάδα της Κομοτηνής ο Μίνγκας, ο οποίος βρέθηκε αρκετές φορές σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να νικήσει σε καμία περίπτωση τον Φούλοπ. Ένα λεπτό πριν από το γκολ του Ράγιος, ακυρώθηκε γκολ του Σερφά για τον Πανθρακικό ως οφσάιντ. Ο Αστέρας με τη νίκη του εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό του στα πλέι οφ, εξασφαλίζοντας για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν ευρωπαϊκό εισιτήριο
. Ο Σάκης Τσιώλης στάθηκε με δηλώσεις του στην μαθηματική επικύρωση της εξόδου του Αστέρα στην Ευρώπη, για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν, μετά τη νίκη επί του Πανθρακικού. "Γράψαμε ιστορία. Από αύριο η σημαία της ΟΥΕΦΑ μπορεί να κυματίζει! Συγχαρητήρια σε όλους για την ευρωπαϊκή έξοδο, τη δεύτερη συνεχόμενη! Ήμασταν νωθροί, ο Πανθρακικός θα μπορούσε να σκοράρει. Ήμασταν πολύ τυχεροί. Στο δεύτερο ημίχρονο χτυπήσαμε πιο πολύ το παιχνίδι, έστω και αν δεν κάναμε πολλές φάσεις λόγω πολυπρόσωπης άμυνας του Πανθρακικού. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη είναι πολύ καλά δουλεμένη. Θέλουμε πολύ να περάσουμε στους 4 του κυπέλλου την Πέμπτη. Θα ξεκουράσουμε και πάλι παίκτες, για να είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια. Η ομάδα μας είναι πεντακάθαρη και γι' αυτό θέλουμε τη νίκη απέναντι σε όλους. Κρατάμε αυτή τη μεγάλη νίκη και δουλεύουμε για το επόμενο ματς". Ο τεχνικός του Πανθρακικού υποστήριξε πως η ομάδα του έπρεπε να είναι ψηλότερα στη βαθμολογία, βάσει της εικόνας που έχει στον αγωνιστικό χώρο."Ξέραμε τις δυσκολίες του παιχνιδιού. Ο Αστέρας διαθέτει ποιότητα και ποσότητα καλών παικτών. Δίκαια βρίσκεται ψηλά. Όμως κι εμείς διαθέτουμε δυνατότητες και θέλαμε ένα καλό αποτέλεσμα για να πάρουμε ανάσα στη βαθμολογία. Κάθε ομάδα είχε ένα ημίχρονο. Εμείς στο πρώτο εκμεταλλευόμασταν το χώρο, βγάζαμε υπεραριθμία και βγάλαμε πολλές ευκαιρίες. Ούτε εγώ ξέρω πόσες! Δε βάλαμε γκολ για να το διαχειριστούμε αλλιώς το παιχνίδι. Ο Αστέρας έχει αλλάξει σελίδα. Πέρασα από εδώ και ξέρω τον αγώνα που κάνουν οι ιδιοκτήτες για να φέρουν μια επαρχιακή ομάδα ψηλά στο ποδόσφαιρο. Αυτή τη συνταγή πρέπει να ακολουθήσουν όλες οι ομάδες".