2013-03-13 21:36:12
Φωτογραφία για Απόλλων Πατρών-ΑΓΟ Ρεθύμνου 65-75
Το Ρέθυμνο επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα με 75-65 και αύξησε την διαφορά του από τους έκτους Πατρινούς.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε το Ρέθυμνο, το οποίο παρά την πίεση του Απόλλωνα στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε στην Πάτρα με 75-65.

Οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ έλεγξαν το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, ενώ όταν ο Απόλλωνας πέρασε μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Μπρεντ Πέτγουεϊ προηγήθηκαν με 1-5, ενώ ο Κάρτερ με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 1-7 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Χορν έκανε το 1-9 για να απαντήσει ο Κλάιμπερ με σουτ τριών πόντων (4-9). Ο Κάρτερ έκανε το 4-12 και ο Κόμματος ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους για τους Κρητικούς (4-14).

Ο Λιανός με τρίποντο έκανε το 9-14 και ο Αγγελόπουλος έδωσε και πάλι στο 7' προβάδισμα οκτώ πόντων στο Ρέθυμνο (9-17). Ο Ντούβνιακ έκανε το 11-19 και ο Πέτροβιτς μείωσε σε 13-19. Ο Χορν με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 13-22 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο έπειτα από τρίποντο του Τέρνερ με 24-15 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατηρούσαν τον έλεγχο του ματς.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γκραντ έκανε το 17-26 και ο Κάρτερ σημείωσε το 21-29 στο 13ο λεπτό του αγώνα. Ο ΜακΚόλουμ με 1/2 βολές έκανε το 24-29 και ο Κόμματος με τρίποντο πέτυχε το 24-32 για το Ρέθυμνο. Ο Απόλλων Πατρών κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με 37-40, σκορ που διαμόρφωσε ο Ντούβνιακ με δύο εύστοχες βολές.

Συμβάδιζαν οι δύο ομάδες

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αργυρόπουλος έκανε το 41-45, μειώνοντας για τον Απόλλωνα, ενώ ο Ντούβνιακ σημείωσε το 44-47. Ο Πέτροβιτς με σουτ τριών πόντων έκανε το 47-47 και ο Γκραντ με 2/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα (49-47). Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 56-54 για τους φιλοξενούμενους.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Κόμματος με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 54-61, με τον ΜακΚόλουμ να κάνει το 57-61. Ο Γκραντ έφερε τον Απόλλωνα στον πόντο (60-61) και ο Πέτροβιτς έκανε το 62-61 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ισορρόπησαν τον αγώνα.

Ο Τσόχλας έκανε το 62-64, ενώ ο Νέστορας Κόμματος με τρίποντο πέτυχε το 62-67 για τους Κρητικούς που κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 37-40, 54-56, 65-75.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 12(2), Αργυρόπουλος 13(1), Γκραντ 8, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 12(1), Κλάιμπερ 3(1), Ζαφίρης 5(1), Τέρνερ 8, Κρόλο 1.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 9(1), Καλλινικίδης 4, Αγγελόπουλος 3(1), Τσόχλας 4, Ντούβνιακ 8, Κόμματος 20(3), Κάρτερ 15(2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 9(2), Σιζόπουλος 3(1).

Πηγή:sport24.gr