2013-10-12 21:40:38
Φωτογραφία για ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρόδου 88-81
Πρεμιέρα με το δεξί για τον ΠΑΟΚ που άφησε πίσω του την ήττα από τον Άρη επικρατώντας στο "Παλατάκι" του Κολοσσού με σκορ 88-81

Μετά την ήττα από τον Αρη, η νίκη με τον Κολοσσό έμοιαζε... απαραίτητη και τελικά οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου τα κατάφεραν. Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ κέρδισε στο "Παλατάκι" τον Κολοσσό με 88-81.

Ετσι σε αντίθεση με το Κύπελλο, έκανε ποδαρικό με το... δεξί σε ό,τι αφορά τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για τον "Δικέφαλο" ήταν ο Χαραλαμπίδης ενώ υπερπολύτιμος ήταν ο Μπόγρης

Ο πρωταγωνιστής

Στο ματς με τον Αρη ο Κώστας Χαραλαμπίδης δεν κατάφερε να "φανεί". Εδειξε ωστόσο την ποιότητά του (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου έδωσε πολλές βοήθειες) στον αγώνα με τον Κολοσσό πετυχαίνοντας 26 πόντους.

Ο αριθμός της ημέρας

O Oσμπι ήταν στη κυριολεξία αλάνθαστος στο πρώτο ημίχρονο... Ο σέντερ του Κολοσσού πέτυχε 13 πόντους, το θέμα όμως είναι πως είχε το απόλυτο στις προσπάθειές του με 4/4 δίποντα και 5/5 βολές.

Πού κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αμυντικά, του έδωσαν όμως... φόρα οι τεχνικές ποινές με τις οποίες χρεώθηκαν Γεωργαλής και Φραγκιάς. Ετσι ο "Δικέφαλος" πήρε διαφορά 11 πόντων (67-56) και μετά οι Ροδίτες τον... κυνηγούσαν.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο ματς και προηγήθηκε με 11-4 αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε στη συνέχεια. Ετσι στο 5' ισοφάρισε σε 11-11 εκμεταλλευόμενος τα λάθη του "Δικεφάλου". "Ασπρόμαυροι" και Ροδίτες συνέχιζαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι (15-15 στο 7'). Το σύνολο του Φραγκιά προηγήθηκε με 17-19 (προηγουμένως είχε δοθεί τεχνική ποινή στον Καλλέ, σφύριγμα που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις στους γηπεδούχους) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 27-23 (πρώτος σκόρερ ο Χαραλαμπίδης με 9 πόντους).

Μπροστά ο ΠΑΟΚ με καλούς Χαραλαμπίδη και Μπόγρη

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 0-5 πήρε κεφάλι στο σκορ 27-28. Οι Ροδίτες συνέχισαν να είναι μπροστά 29-34 στο 13', με τον Οσμπι να έχει 10 πόντους (είχε το απόλυτο σε όσες προσπάθειες έκανε). Ο Χαραλαμπίδης το πήρε... πάνω του και με πέντε συνεχόμενους πόντους του έγινε το 34-34 ενώ το προβάδισμα έδωσε ο Μπόγρης (39-37 ενώ για τον ΠΑΟΚ υπήρχε το πρόβλημα των τριών φάουλ για Μαργαρίτη και Τσαιρέλη). Ο τελευταίος ήταν πολύ καλός και με συνεχόμενους πόντους του έγινε το 49-41 (10-2 σερί ο ΠΑΟΚ μετά το 39-39). Το ημίχρονο έληξε τελικά με 51-47 (16 πόντους ο Χαραλαμπίδης).

Ξέφυγε ο "Δικέφαλος" -και- λόγω τεχνικών ποινών

Στο 32' το σκορ είχε γίνει 55-52 με δύο καλάθια των Μπόγρη (12 πόντους) και ο Μαργαρίτης "έγραψε" το 59-52. O "Δικεφάλος" είχε βελτιωθεί αμυντικά ενώ μετά τις τεχνικές ποινές ποινές που δόθηκαν στον Γεωργαλή και στον Φραγκιά, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ με 67-56. Με τρίποντο του Τσάμη λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός μείωσε σε 69-61 (σκορ στο 30').

Σταθερά μπροστά ο ΠΑΟΚ και τελικά... νίκη

Ο έμπειρος γκαρντ μείωσε κι άλλο (69-66) αλλά ο Δέδας έκανε το 72-66 και ο Κασελάκης έδωσε αέρα οχτώ πόντων (74-66). Μετέπειτα ο Κολοσσός βρέθηκε στο -4 (74-70) και μετά χάθηκαν τρεις βολές στις τέσσερις που εκτέλεσαν οι παίκτες του (74-71 στο 35'). Ο "Δικέφαλος" έφτασε στο +7 (80-73) ενώ με τρίποντο του Τσόχλα (83-77) ουσιαστικά γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 51-47, 69-61, 88-81

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κούπερ 11 (3), Χαραλαμπίδης 26 , Τσόχλας 6 (2), Κασελάκης 9, Καλλές 2, Μπόγρης 14 7 (1), Μαργαρίτης 10 (1), Τσαιρέλης 4 , Δέδας 6 (2).

Κολοσσός (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 22 (2), Γεωργαλής 8 (1), Σμιθ 5, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 15 (1), Τσάμης 11 (1), Πριούιτ 5 (1), Όσμπι 13, Ραμ.