2013-10-12 22:47:05
Φωτογραφία για Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό στο βόλεϊ
Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τη Λαμία στην πρεμιέρα της Α1 βόλεϊ

Ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στη νίκη επί της Λαμίας (3-0), στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1. Οι Ερυθρόλευκοι προέρχονταν από την ήττα από την Κηφισιά και τον αποκλεισμό από το φάιναλ-φορ του Λιγκ Καπ. Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης, μίλησε για νίκη ψυχολογίας.

«Καταφέραμε και καλύψαμε τα όποια προβλήματα έχουμε και πήραμε μια καθαρή νίκη που είναι μια νίκη ψυχολογίας για εμάς. Προερχόμαστε από δυο ήττες που μας έχουν ενοχλήσει πραγματικά και προσπαθούμε μέχρι να επανέλθουμε στα φυσιολογικά μας επίπεδα ως ομάδα να μην έχουμε βαθμολογικές απώλειες, όσο αυτό είναι δυνατό», είπε ο Καζάζης.

Τα σετ: 25-17,25-22,25-14.

***Η νεοφώτιστη Παναχαϊκή άρχισε με τον καλύτερο τρόπο το νέο πρωτάθλημα, αφού στο πρώτο της παιχνίδι στην κατηγορία, νίκησε στην έδρα της τον Παναθηναϊκό με 3-1.

Στο παιχνίδι υπήρχε ένταση σε αρκετά σημεία του ματς. Στο δεύτερο σετ, οι Μένιος Ρουμελιώτης και Καρυπίδης είδαν την κόκκινη κάρτα, ενώ στο τρίτο, παρατηρήθηκαν με κίτρινη, οι Νίκος Ρουμελιώτης και Μαδούρας.

Τα σετ: 25-18,25-27, 25-23,25-23.

***Νέα σπουδαία εμφάνιση για την Κηφισιά, η οποία νίκησε στο Ζηρίνειο τον Φοίνικα Σύρου με 3-1. Ηταν η καλύτερη πρεμιέρα για την ομάδα του Κώστα Αστεριάδη, η οποία είχε νικήσει την Τετάρτη και τον Ολυμπιακό στο Λιγκ Καπ.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 24-26, 25-23.

***Ο ΠΑΟΚ άρχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Α1, αφού επικράτησε στο Αιγίνιο της Νίκης με 3-1. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και επικράτησε εύκολα στα επόμενα τρία.

Τα σετ: 29-27, 20-25, 14-25, 17-25.

***Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε εκτός έδρας τον Αρη με 3-2. Το ματς κρίθηκε στο τάι-μπρεκ, αφού οι γηπεδούχοι

αντιδρούσαν κάθε φορά που η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έπαιρνε προβάδισμα.

Τα σετ: 20-25,28-26, 13-25, 26-24, 7-15.

Την Κυριακή, ο Παμβοχαϊκός υποδέχεται στο Βραχάτι την ΑΕΚ (16.00, NS2).