2013-10-15 23:09:06
Φωτογραφία για ΠΑΟΚ - Μπούντουτσνοστ 85-84
Το τρίποντο του Ντι Τζέι Κούπερ στα 1,4'' χάρισε στον ΠΑΟΚ τη σπουδαία νίκη επί της Μπούντουτσνοστ με 85-84 στην εναρκτήρια αναμέτρησή του για τον 6ο όμιλο του EuroCup. Κορυφαίος παρά την απώλεια των βολών στο φινάλε ο Γιώργος Μπόγρης.

Ο Γιώργος Μπόγρης ήταν ασταμάτητος στην πρώτη περίοδο, αφού σημείωσε τους 10 από τους 24 πόντους του ΠΑΟΚ, εν συνεχεία όμως, σίγησε και μοιραία η Μπούντουτσνοστ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (10-19 το σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου).

Στη συνέχεια ο Τσαϊρέλης έδωσε επιθετικές λύσεις στο "δικέφαλο", αλλά η άμυνα εξακολουθούσε να βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Ο Τσόχλας με τρίποντο έβαλε σε θέση οδηγού τον ΠΑΟΚ μετά από αρκετή ώρα (66-65), ενώ από εκείνο το σημείο κι έπειτα το σκορ άλλαζε συνέχεια χέρια. Οι παίκτες της Μπούντουτσνοστ ήταν ψύχραιμοι στις βολές εν αντιθέσει με τον Μπόγρη που είχε 0/2, αλλά ο Κούπερ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τρίποντο στα 1,4'' χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 34-38, 52-58, 85-84