2013-11-03 18:45:05
Φωτογραφία για Γύρισαν Μαντζουράκης και Μανούσος και η Καλλονή ξαναείδε νίκη
Η Καλλονή είναι εδώ, ακόμα και όταν φαίνεται νοκ-άουτ! Οι νεοφώτιστοι νίκησαν 3-2 τον Πανιώνιο ως τυπικά γηπεδούχοι στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για τη 10η αγωνιστική και έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί των 5 ηττών που είχαν στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη, που επέστρεψε από την τιμωρία του, αγνοούσε τη νίκη (αλλά ήταν και χωρίς βαθμό) από τις 15 Σεπτεμβρίου και το εκτός έδρας 3-1 επί του Απόλλωνα στη Ριζούπολη, την 4η αγωνιστική. Πλέον, έφτασε τους 12 βαθμούς και «έπιασε» τον Πανιώνιο στην 11η θέση, ενώ έβαλε τέλος στο σερί δύο νικών των «κυανέρυθρων». Μάλιστα, «επέστρεψε» από το 0-1 και ανέτρεψε το 1-2! Ο Γιώργος Μανούσος, επίσης επέστρεψε σε αγώνα πρωταθλήματος και μπορεί να μην σκόραρε αλλά έδωσε άλλον «αέρα» στην επιθετική γραμμή της ομάδας.  Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και στο 13’ με τον Γιάννου να κάνει ωραίο πλασέ πήραν προβάδισμα. Η αντίδραση της Καλλονής ήρθε γρήγορα, αφού στο 23’ ο Μαρσέλο μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα
. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κατά πολύ καλύτερο, με τις δυο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να αναζητούν το δεύτερο γκολ, το οποίο πέτυχε ο Πανιώνιος με τον Αραβίδη στο 57’ ενώ χάθηκαν ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα από τον ιστορικό. Η Καλλονή από το 70’ και μετά ρίσκαρε περισσότερο, ο Μαντζουράκης είδε τους παίκτες του να εφαρμόζουν αυτά που ζήτησε και στο 75’ μια εξαιρετική προσπάθεια του Λεοζίνιο κι ένα ωραίο σουτ κατέληξε στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου για την ισοφάριση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, μια εξίσου πανέμορφη προσπάθεια από τον Γιονάν Γκαρσία είχε την ίδια κατάληξη, με τους Καλλονιάτες να πανηγυρίζουν επιτέλους ένα τρίποντο, το οποίο είχαν μεγάλη ανάγκη μετά το σερί των πέντε αγωνιστικών με ισάριθμες ήττες στο πρωτάθλημα!