2013-11-08 00:31:50
Φωτογραφία για Κακός ο Παναθηναϊκός, ξύπνησε αργά και δεν πρόλαβε
Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός για 30 λεπτά, ξύπνησε όμως στο τελευταίο 10λεπτο και το ματς ήταν σε ισορροπία, παρόλο που οι Ρώσοι προηγούνταν για τρία δεκάλεπτα. Στα 6 δευτερόλεπτα από το τέλος, ο Διαμαντίδης με τρίποντο έκανε ο 69-69, όμως ο Σιμόν σε «νεκρό» χρόνο από τα 6.75 χάρισε τη νίκη στη Κούμπαν με 69-72. Ο Παναθηναϊκός για μια ακόμα φορά έπεσε θύμα των λαθών του και της αστοχίας του σε καθοριστικά σημεία του αγώνα. Στην άμυνα υπέπεσε σε τραγικά λάθη, ενώ στην επίθεση δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι, που αποδείχτηκαν υπερβολικά ψύχραιμοι στα σούτ, να εκμεταλευτούν τη κακή μέρα του Παναθηναϊκού και να πάρουν κεφάλι στο σκορ ακόμα και με 13 πόντους. Δεν θα ήταν υπερβολή αν πούμε πως οι πράσινοι έκαναν απόψε το χειρότερο παιχνίδι τους στην Ευρωλίγκα, γιατί στην Ελλάδα ήταν εκείνο στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό. Μεγάλη βοήθεια πήρε η ομάδα του Πεδουλάκη από τον κόσμο, που ήταν συγκλονιστικός και τον έσπρωξε να καλύψει τη διαφορά στο τελαυταίο πεντάλεπτο και να περάσει μπροστά στο σκορ με ένα πόντο, με μία βολή του Γκιστ (66-65) για πρώτη φορά μετά το… 2-0! Η ασίστ του Καλνιέτις όμως στον Σίμον άλλαξε και πάλι τα δεδομένα (66-67), ο Λάσμε αστόχησε υπό πολύ καλές προϋποθέσεις και το «τριφύλλι» κατέφυγε στην έσχατη λύση των φάουλ. Ο Γιασάιτις δεν έκανε το χατίρι στον Παναθηναϊκό (66-69), ο Διαμαντίδης ισοφάρισε σε τρίποντο υπό πίεση του Χέντριξ (69-69), αλλά ο Σίμον με τρίποντο στην εκπνοή εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό.