2013-11-09 23:04:34
Φωτογραφία για Αναπνέει δυνατά ο Παναθηναϊκός και μακριά από τη Λεωφόρο
Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του πέτυχε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 0-2 του Άρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης". Ήταν ένα αποτέλεσμα που το είχε ανάγκη μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, αλλά και για να αποδείξει ότι μπορεί μακριά από το "Απόστολος Νικολαΐδης". Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Νίκου Μαρινάκη στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από μία σύγκρουση στον αέρα με τον Κύργια. Ο νεαρός αμυντικός έχασε τις αισθήσεις του για μερικά λεπτά, αφού του γύρισε η γλώσσα, αλλά χάρη στην επέμβαση του ιατρικού επιτελείου αποφεύχθηκαν τα χειρότερα. Ονειρικό αλλά και εφιαλτικό ταυτόχρονα εξελίχθηκε το παιχνίδι για τον Βίκτωρα Κλωναρίδη. Ο νεαρός εξτρέμ επέστρεψε στην ενδεκάδα, πέτυχε τα δύο γκολ της νίκης, αλλά αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Σίγουρα, ο Κάκος εξάντλησε την αυστηρότητα του, όπως συνήθως συμβαίνει με ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, αλλά στο μέλλον ο ίδιος οφείλει να είναι προσεκτικότερος
. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τη νίκη, κρατάει τους τρεις βαθμούς, πραγματοποίησε μία σοβαρή και προσεκτική εμφάνιση ωστόσο δεν δικαιούται να πανηγυρίζει. Ο αντίπαλος του δεν έχει νίκη στην έδρα του, η δυναμικότητα του είναι χαμηλή και απλώς, διατηρεί ένα όνομα βαρύ στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Προσοχή, συγκέντρωση και χαμηλοί τόνοι επιβάλλεται να διατηρηθούν στο ποδοσφαιρικό τμήμα. Όπως και να έχει, η νίκη είναι σημαντική επειδή στο 15ήμερο της διακοπής λόγω της Εθνικής ομάδας, ο Αναστασίου και οι συνεργάτες του έχουν την ηρεμία να δουλέψουν ακόμα περισσότερο στις αδυναμίες της ομάδας και να τη βελτιώσουν.

Πηγή: prasinanea.gr