2013-11-23 22:30:07
Φωτογραφία για Πιστός στις ταρίφες του ο Ολυμπιακός
Παρά τις απουσίες των διεθνών ο Ολυμπιακός ξεπέρασε την μέτρια εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και έφτασε σε επιβλητική νίκη (1-4) στην Κομοτηνή. Τη θέση της μετριότατης εικόνας στο πρώτο μέρος πήρε το εμφατικό 1-4 και πλέον οι ερυθρόλευκοι κοιτάζουν προς τον ...Πύργο του Άϊφελ. Με αποτέλεσμα στο Παρίσι κλείνουν βαλίτσα για τους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ. Εξαιρετικοί οι Μανωλάς, Σάμαρης, ενώ το απίστευτο γκολ του Κάμπελ ήταν καθοριστικό για να ξεκολλήσει η ομάδα του Μίτσελ. Ο Ολυμπιακός κρατούσε τα ηνία χωρίς όμως να μπορεί να φτιάξει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Παρ' όλα αυτά βρήκε γκολ στην πρώτη καλή στημένη φάση. Εκτέλεση του φάουλ από τον Σάμαρη ο φορμαρισμένος Μανωλάς νίκησε στον αέρα την άμυνα του Πανθρακικού για το προβάδισμα των πρωταθλητών (21'). Η εξαιρετική συνεργασία Κάσες και Τζάνη έβγαλε τον Ιγκόρ σε θέση βολής και ο Βραζιλιάνος έκανε ιδανικό πλασέ (42') για να στείλει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Ρομπέρτο
. Δικαιωματικά ο Παναθρακικός σύμφωνα με την παρουσία του στο γήπεδο έφτανε στην ισοφάριση. Όλα άλλαξαν όμως μέσα σε ένα 5λεπτο. Η είσοδος του Κάμπελ έδωσε ώθηση και ένα απίστευτο γκολ στον Ολυμπιακό. Η ψηλοκρεμαστή – κατά λάθος – κεφαλιά του Κοσταρικανού στο 53', διαγράφοντας τρελή τροχιά, κρέμασε τον Κουτσόπουλο. Καίριο πλήγμα για τους γηπεδούχους τόσο στο σκορ όσο και στην ψυχολογία τους. Ακολούθησε το καταπληκτικό απευθείας φάουλ του Σάμαρη (58') για να φτάσουν οι ερυθρόλευκοι να καθαρίσουν το ματς. Λίγο πριν από το τέλος οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν άλλο ένα ωραίο τέρμα. Την εξαιρετική κάθετη πάσα του Σάμαρη βρήκε στην κίνηση ο Σαβιόλα για να δώσει και σε αυτή τη νίκη του Ολυμπιακού θριαμβευτική διάσταση.