2013-12-01 18:19:42
Φωτογραφία για ΑΓΟ Ρεθύμνου-Τρίκαλα 79-77
Το Ρέθυμνο έκαμψε δύσκολα την αντίσταση των Τρικάλων με 79-77 και πέτυχε την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γκάμπριελ.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι το Ρέθυμνο κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα στην Κρήτη των Τρικάλων με 79-77 και να σημειώσει την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ αναρριχήθηκε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη τα Τρίκαλα έχασαν την ευκαιρία για ένα σπουδαίο "διπλό".

Ο πρωταγωνιστής

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γκάμπριελ, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με 2/2 βολές, 6/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Ο αριθμός

Ο Ράιτ μοίρασε στους συμπαίκτες του στο Ρέθυμνο 7 ασίστ.

Που κρίθηκε το ματς

Τρία λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν με πέντε πόντους (77-72), όμως το Ρέθυμνο με σερί 7-0, πήρε το θετικό αποτέλεσμα, έπειτα από κάρφωμα του Χαρτ.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μουτακαμπίρ, έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να πετυχαίνει το 11-11. Ο Γκάμπριελ με 2/2 βολές έκανε το 13-11 και ο Γιαννακίδης με τρίποντο σημείωσε το 13-14. Ο Καλαμπόκης στο έβδομο λεπτό έκανε το 17-16 για τους Κρητικούς, ενώ ο Έβανς με κάρφωμα πέτυχε το 17-18.

Ο Γκάμπριελ με τρίποντο έκανε το 20-18, ο Δεληγιάννης ισοφάρισε σε 20-20 και ο Χαρτ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 22-20. Ο Καλαμπόκης έκανε το 24-20 και ο Νταμίρ Λάτοβιτς ανέβασε την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στους έξι πόντους (26-20). Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε στο 26-21, ύστερα από 1/2 εύστοχες βολές του Γιούινγκ.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά... πάτησαν γκάζι και προσπάθησαν να αποσπαστούν από την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη. Ο Χαρτ σημείωσε το 38-29 για να μειώσει ο Δεληγιάννης σε 38-31. Ο Γκάμπριελ με κάρφωμα πέτυχε το 40-31, με τον Μουτακαμπίρ να ρίχνει την διαφορά στους έξι πόντους. Ο Γιούινγκ έκανε το 40-36 και ο Γιαννακίδης σημείωσε το 40-38. Ο Έβανς πέτυχε το 42-38, με τα Τρίκαλα να περνάνε μπροστά στο σκορ με 42-46. Ο Γιαννακίδης έκανε το 44-50 και ο Γιάννης Καλαμπόκης με δύο εύστοχες βολές έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με 46-50.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην επανάληψη, καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Το 30' βρήκε το Ρέθυμνο και τα Τρίκαλα στο 64-64 για να καταφέρουν στο τέλος οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 79-77 και να σημειώσουν την πέμπτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-50, 64-64, 79-77.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 17(1), Καλλινικίδης 4, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 12(3), Ράιτ 3(1), Καλαμπόκης 11, Κανονίδης, Λάτοβιτς 5(1), Αλεξάντερ 2, Άρμπετ 3(1), Γκάμπριελ 20(2).

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 10, Περούνισιτς, Γιούινγκ 13, Γιαννακίδης 13(2), Πέτροβιτς 3, Γκρέιντζερ 8, Δεληγιάννης 10, Ματαλόν 6, Μουτακαμπίρ 14(4).