2013-12-06 20:04:07
Φωτογραφία για ΠΗΓΕ ΣΤΗ ΜΟΣΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ... ΟΜΠΡΑΝΤΟΒΙΤΣ Ο ΧΑΪΝΣ!
Πιο ψύχραιμη, με περισσότερη ενέργεια και... "καθαρό" μυαλό στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς πέρασε νικηφόρα από την Μόσχα (74-78) απέναντι στην ΤΣΣΚΑ του Μεσίνα.

Ήταν το ντέρμπι της ημέρας και δικαίωσε τις προσδοκίες όλων. ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Φενέρμπαχτσε έδωσαν... μάχη μέχρι τελικής πτώσης, με τους Τούρκους να κερδίζουν στα σημεία (74-78) και να κάνουν καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου τους.

Με την έναρξη του αγώνα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και άρχισε να χτίζει διαφορά στο σκορ, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ έμενε σε απόσταση βολής, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 17-19.

Τα πράγματα έγιναν καλύτερα για τους Τούρκους στη συνέχεια, οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έχτισαν διαφορά 6 πόντων στο φινάλε του ημιχρόνου (35-41).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, κράτησαν χαμηλά στο σκορ τη Φενέρ και χάρη σε προσπάθειες των Γουίμς και Τεόντοσιτς πήραν προβάδισμα με 59-56 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Τούρκοι στην τέταρτη περίοδο αντέδρασαν, ο Μπογκντάνοβιτς πήρε την ομάδα στις πλάτες του, χτίζοντας μαζί με τον Κλέιζα προβάδισμα 5 πόντων στο 37’ (69-74) και παρά την πίεση των Ρώσων (73-74 με Χάινς που προσπάθησε πολύ, αλλά φαίνεται πως έφυγε αό τον Ολυμπιακό για να χάνει από τον... "Ζοτς") κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη με 74-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 35-41, 59-56, 74-78.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 14(2/9 τρ.), Μιτσόφ 5(1), Φριτζόν 1, Τζάκσον 3(1), Πάργκο 15(1), Κρστιτς, Γουίμς 20(1), Βορόντσεβιτς 2, Καούν 5, Χάινς 9.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 8(2), Μπιέλιτσα 10(2), Μαχμούτογλου 3(1), Κλέιζα 13(3), Βίντμαρ 6, Ζόριτς 8, Σίπαχι 7(1), Μπογκντάνοβιτς 18(2), Πρέλντζιτς 5(1 τρ., 8 ασίστ).