2013-12-07 18:32:06
Φωτογραφία για Άρης-Ηλυσιακός 75-64
Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Άρης ο οποίος επιβλήθηκε με 75-64 του Ηλυσιακού, χάρη σε ένα εκπληκτικό 23-11 στο γ' δεκάλεπτο. Εξαιρετικός ο Γιάννης Αθηναίου, οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του.

Ο Άρης πήρε σημαντική νίκη που του επέτρεψε να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα, μετά το 75-64 επί του Ηλυσιακού, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.

Από την άλλη, ο Ηλυσιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα, καθώς η διαφορά είχε εκτοξευτεί και στους 19 πόντους.

Όσο ο Άρης βελτίωνε το ποσοστό του στο β' ημίχρονο έξω από τα 6.75μ. τόσο ο Ηλυσιακός συνέχιζε να είναι άστοχος. Οι παίκτες του Λιόγα τελείωσαν το ματς με 2/14 τρίποντα και μόλις 14%.

Ο πρωταγωνιστής

Εξαιρετικό το δίδυμο των Αθηναίου και Πελεκάνου. Ο πρώτος ηγήθηκε της αντεπίθεσης στο γ' δεκάλεπτο που επέτρεψε στον Άρη να ξεφύγει στο σκορ και ουσιαστικά να "καθαρίσει" το παιχνίδι, πετυχαίνοντας 19 πόντους με 4/5 τρίποντα. Ο Μιχάλης Πελεκάνος κράτησε μόνος του τον Άρη στο α' ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο αριθμός της ημέρας

Τα 38 ριμπάουντ του Άρη έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, καθώς όσο ο Ηλυσιακός είχε τον έλεγχο στο συγκεκριμένο τομέα παρέμενε μέσα στο παιχνίδι. Όταν όμως οι παίκτες του Αγγέλου πήραν τα ριμπάουντ, άρχισαν να ξεφεύγουν σε συνδυασμό με τα βελτιωμένα τους ποσοστά έξω από τα 6.75μ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τρίποντο του Σπύρου Μούρτου στο 28' όταν και έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, γράφοντας το 53-41. Έκτοτε ο Άρης είχε συνεχώς προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο αγώνας:

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να είναι ισόπαλες στο 18-18 στο τέλος της α' περιόδου. Η συνέχεια βρήκε τον Άρη να έχει ελαφρύ προβάδισμα, χάρη στην καλύτερη του άμυνα, αλλά και την επιθετική βοήθεια που πήρε από τον Πελεκάνο ο οποίος κρατούσε μόνος του τον Άρη μπροστά στο σκορ. Το 36-33 του ημιχρόνου, έβρισκε τον Ηλυσιακό μπροστά στα ριμπάουντ (19-16), ενώ είχε και περισσότερα λάθη (3-7).

Στην επανάληψη, ανέλαβε δράση ο Γιάννης Αθηναίου ο οποίος με τα εύστοχα σουτ τριών πόντων, έδωσε την ευκαιρία στους "κίτρινους" να ξεφύγουν σταδιακά στο σκορ και να ολοκληρώσουν το γ' δεκάλεπτο για πρώτη φορά στο +15 (59-44). Έκτοτε, ο Ηλυσιακός δεν κατάφερε να επιστρέψει στο σκορ και το μόνο που μπόρεσε ήταν να μειώσει στο τέλος με ένα σερί 6-0, με τον Σμιθ να γράφει το τελικό 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-33, 59-44, 75-64

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 2, Χαντ, Πελεκάνος 15(1τρ, 11ρ.), Γκίκας 3(1), Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 10(2), Σαρικόπουλος 3, Μούρτος 9(2), Αθηναίου 19(4).

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 4, Αντωνάκης 11, Σμιθ 3, Χατζής 2, Ζούμπος, Δορκοφίκης 9(1), Στέφενς, Βαβάτσικος, Ιωάννου 5, Τζουγκαράκης, Μποντζ 15, Άντερσον 15(1).

Πηγή:sport24.gr