2013-12-29 19:25:28
Φωτογραφία για Καταστροφική ήττα του Ολυμπιακού στη Δράμα από τον ΚΑΟΔ
Η μεγαλύτερη έκπληξη έως τώρα στη φετινή Α1 σημειώθηκε στη Δράμα, όπου ο τοπικός ΚΑΟΔ νίκησε 75-69 τον Ολυμπιακό, υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα μετά από 11 αγώνες.  Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο Ελλάδας, οι "ερυθρόλευκοι" που αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη, απώλεσαν το αήττητο και στην Α1.Ύστερα από το εντυπωσιακό αήττητο σερί του, έχοντας μετρήσει "23 στις 23" νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο το 2013, γνωρίζοντας δεύτερη σερί ήττα σε μία εβδομάδα. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης πραγματοποίησαν τραγική εμφάνιση για το επίπεδο τους, δείχνοντας πως είχαν το μυαλό τους περισσότερο στις... εορτές. Μπορεί να αγωνίστηκαν δίχως τους Σπανούλη και Πέτγουεϊ (εκτός αποστολής), αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για ένα σύνολο που έχει ένα γεμάτο ρόστερ, συγκρίνοντας και την (χαμηλή) δυναμική του αντιπάλου
. Οι φιλοξενούμενοι είχαν άσχημα ποσοστά στην επίθεση, χάνοντας αρκετές βολές (15/26-58%) και τρίποντα (4/21-19%), ενώ υστέρησαν για άλλη μία φορά στο κομμάτι των ριμπάουντ (48-44), με τις δύο ομάδες να μαζεύουν από 18 επιθετικά. Οι ερυθρόλευκοι είχαν αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (10/16) και δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τα 14 κλεψίματα, αλλά και τα 8 μπλοκ που μέτρησαν στο ματς. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο όπως ξέρουν και μπορούν, δεν επέβαλαν το παιχνίδι τους, με την αναμέτρηση να παίρνει χαρακτήρα "ντέρμπι", με τους γηπεδούχους να... γκαζώνουν στην 4η περίοδο και τους Πειραιώτες να μην έχουν δυνάμεις να αντιδράσουν. Με την ήττα αυτή ουσιαστικά χάθηκαν οι ελπίδες του Ολυμπιακού για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.