2014-01-19 18:21:52
Φωτογραφία για Κολοσσός Ρόδου-ΠΑΟΚ 62-49
Νέα μεγάλη νίκη του Κολοσσού καθώς μετά το "διπλό" στο Παλέ στον αγώνα με τον Αρη, κέρδισε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με σκορ 62-49 και αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα για τους τους Ροδίτες.

Είναι σε πολύ καλή κατάσταση ο Κολοσσός και το απέδειξε και σήμερα αφού επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟΚ με σκορ 62-49. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που δείχνει αν μη τι άλλο να έχει βρει ρυθμό ενώ ήταν η δεύτερη μεγάλη νίκη στη σειρά μιας και την προηγούμενη αγωνιστική ο Κολοσσός κέρδισε στο Παλέ τον Αρη.

Ο πρωταγωνιστής

O Νώντας Παπαντωνίου ήταν πολύ καλός... Βοήθησε στη τελευταία περίοδο και εκτός του ότι "προσέφερε" 15 πόντους συνολικά, έδωσε" αρκετά και δημιουργικά την ομάδα του με τις ασίστ του.

Εκεί κρίθηκε το ματς

Ο Κολοσσός έκανε μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο ημίχρονο έχανε με 29-30, στη γ' περίοδο όμως είχε ένα επιμέρους σκορ 19-8 (48-38 στο 30') και έτσι είχαν μπει οι βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα καθώς ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έδειξε ικανός να "αντιδράσει".

Ο αριθμός

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 27' για να πετύχει ο ΠΑΟΚ το πρώτο του τρίποντο στο ματς. Σε εκείνο το σημείο ο Δέδας έξω από τα 6.75 έκανε το 41-35 και αυτό ήταν το πρώτο εύστοχο τρίποντο του "Δικεφάλου" μετά από 12 άστοχες προσπάθειες.

O αγώνας

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλά το παχνίδι και προηγήθηκε με 6-0 στο 3'. Χρειάστηκε να περάσουν περίπου πέντε λεπτά για να σκοράρει ο ΠΑΟΚ (6-2 με καλάθι του Τσαιρέλη) ενώ στο 7' το σκορ ήταν 8-6. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο "Δικέφαλος" με τον Δέδα ισοφάρισε σε 10-10 και ο Πέιν με βολές έδωσε το προβάδισμα στους "ασπρόμαυρους" (12-13 στο 10', με τον ΠΑΟΚ να έχει ως πρώτο σκόρερ τον Τσαιρέλη με επτά πόντους).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Μπόγρης έδωσε ένα +3 στην ομάδα του (12-15) και αργότερα ένα +5 (14-19 στο 13', με έξι πόντους του Ελληνα σέντερ). Ο "Δικέφαλος" εξακολουθούσε να είχε το προβάδισμα στο σκορ (18-23 στο 15') και στο 17' είχε... απόσταση έξι πόντους από τους γηπεδούχους (21-27). Στο 18' ο Οσμπι μείωσε σε 25-29 ενώ ο ίδιος παίκτης (είχε φτάσει τους οχτώ πόντους) έκανε το 27-29. Τελικώς το ημίχρονο έληξε με 29-30, με τους Ροδίτες να έχουν βελτιωθεί στα τελευταία λεπτά.

Με ένα σερί 5-0 στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός προηγήθηκε με 34-30, με τον Μαρκόπουλο να αναγκάζεται να ζητάει τάιμ άουτ μετά την χαμένη επίθεση της ομάδας του και συγκεκριμένα το άστοχο τρίποντο του Κούπερ (0/10 τρίποντα ως εκείνη την στιγμή ο ΠΑΟΚ). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό (10-0 σερί στο τρίτο δεκάλεπτο) και στο 23' είχαν πάρει αέρα 9 πόντων (39-30, με τον Οσμπι να έχει φτάσει τους 12 πόντους). Το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο το πέτυχε ο Κούπερ στο 25' (39-32) ενώ ο Δέδας στο 27' μείωσε σε 41-35. Με -νέο- τρίποντο του τελευταίου το σκορ είχε γίνει 43-38 στο 28' αλλά ο Κολοσσός κάπου εκεί "πάτησε" γκάζι και έφτασε στο +10 (48-38 στο 30').

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Κολοσσός πήρε διαφορά 11 πόντων (50-39). Ο Κούπερ μείωσε σε 50-41 περίπου έξι λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ενώ και μετά έχασε την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο (άστοχο τρίποντο του Κούπερ). Ο Παπαντωνίου διαμόρφωσε το 53-43, ο Τσαιρέλης μείωσε σε 53-45. Ο Οσμπι με δύο βολές έκανε το 56-47 δύο λεπτά πριν την λήξη, με τον ΠΑΟΚ να μην "αντιδρά" στη συνέχεια και τους γηπεδούχους να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 29-30, 48-38, 62-49.