2014-01-22 17:14:11
Φωτογραφία για ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΟ... 17-0-0
Η νίκη επί του Λεβαδειακού με σκορ 2-0 για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος δεν ήταν μόνο η 18η νίκη του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, αλλά και η 10η στο Καραϊσκάκη.

Η φετινή ομάδα έχει κάνει το κορυφαίο ξεκίνημα στην ιστορία, με 17 νίκες στα 18 πρώτα ματς πρωταθλήματος, ωστόσο έχει κάνει παράλληλα και φανταστικό ξεκίνημα μέσα στο "Ναό", διότι έχει 10 νίκες στα ισάριθμα πρώτα ματς.

Απομένουν 7 παιχνίδια εντός έδρας στα οποία αν οι ερυθρόλευκοι επικρατήσουν, θα κάνουν κάτι που δεν έχει ξαναγίνει, δηλαδή το 17-0-0.

Ο Ολυμπιακός έκανε μόνο νίκες στην έδρα του και την περίοδο 2010-11, αλλά σε 15 παιχνίδια. Σε πρωταθλήματα 18 ομάδων ο Ολυμπιακός έχει κρατήσει την έδρα του αλώβητη 11 φορές, αλλά μόνο τρεις πλησίασε στο εντυπωσιακό 17-0-0: τη σεζόν 1973-74, που είναι εκείνη που οι ερυθρόλευκοι έβαλαν τα 102 γκολ στο πρωτάθλημα, τη σεζόν 1979-80, που κατέκτησαν το πρώτο επαγγελματικό πρωτάθλημα και την περίοδο 1999-00, δηλαδή εκείνη των Τζιοβάνι και Ζάχοβιτς.