2014-01-25 18:50:37
Φωτογραφία για ΚΑΟ Δράμας-Νέα Κηφισιά 76-77(71-71)
Η ανατροπή της ανατροπής στην Δράμα, με τη Κηφισιά να φεύγει με το "διπλό" επικρατώντας με 77-76 του ΚΑΟΔ, χάρη στο τρίποντο του Τσαλδάρη στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στη Δράμα, η Νέα Κηφισιά κατάφερε να φύγει νικήτρια, επικρατώντας με σκορ 77-76 για την 15η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Η τρίτη φετινή εκτός έδρας της Κηφισιάς ανήκει σε μεγάλο βαθμό στον Δημήτρη Τσαλδάρη ο οποίος στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης έγραψε το τελικό σκορ με εύστοχο τρίποντο. Νωρίτερα, ο Ζάρας είχε ευστοχήσει σε λέι απ για τον Ζάρα και ο Κακιούζης είχε αστοχήσει σουτ τριών πόντων.

Ωστόσο, η Κηφισιά βρήκε τον τρόπο να φύγει νικήτρια από την Δράμα, υποχρεώνοντας τους Δραμινούς στην 3η τους εντός έδρας ήττα.

Ο αγώνας

Από νωρίς πήρε το προβάδισμα η Νέα Κηφισιά και με τον Τσαλδάρη να αναλαμβάνει ρόλο στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 11-6 στο 7ο λεπτό του αγώνα. Το τέλος του α' δεκαλέπτου, βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 16-10.

Τα καλά ποσοστά της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου συνεχίστηκαν και στο β' δεκάλεπτο, με τον Αντεγκμπόγιε να γράφει το 10-19 και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 9. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Τσαλδάρης ο οποίος έγραψε στο 14' το 17-25, αλλά οι Δραμινοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 28-28 στο δίλεπτο για το τέλος του ημιχρόνου.

Το 32-33 έδειχνε ένα τελείως ισορροπημένο παιχνίδι... Στην επανάληψη, τρία διαδοχικά τρίποντα από τον ΚΑΟΔ με τους Τζόουνς (2) και Στίγκερς, ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 14-7 με το οποίο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με 6 πόντους διαφορά (46-40). Ωστόσο, η Κηφισιά ροκάνισε τη διαφορά και μέσα σε ένα δίλεπτο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων, μειώνοντας σε 48-45 στο 30'.

Οι πέντε σερί πόντοι από τον Σλαφτσάκη έδωσαν ψυχολογία απέναντι στον ΚΑΟΔ, ο οποίος ξέφυγε με 8 πόντους διαφορά, γράφοντας το 58-50. Ωστόσο με τους Γκάρετ και Κακιούζη, η Κηφισιά μείωσε σε 59-56 στο 35'. Ο ΚΑΟΔ και πάλι κατάφερε να προηγηθεί με 64-57, ωστόσο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε και πάλι. Σε ρόλο ήρωα ο Νίκος Λιακόπουλος πέτυχε 5 πόντους και ισοφάρισε σε 71-71, με τρίποντη βόμβα. Αστόχησε στο τέλος ο Στίγκερς και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες ήταν νευρικές με πολλά άστοχα σουτ.Δευτερόλεπτα πριν το τέλος,ο Ζάρας έκανε το 76-74 και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνα.Αλλά στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Τσαλδάρης με σουτ από τα 7 μέτρα ευστόχησε και έδωσε μία σπουδαία νίκη στην Κηφισιά.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-33, 48-45, 71-71(κ.α.),76-77(παρ.)