2014-01-26 20:15:12
Φωτογραφία για Τους πάγωσε το κρύο στη Τρίπολη
Χωρίς να... θέλξουν με την εικόνα και την απόδοσή τους, Αστέρας Τρίπολης και ΟΦΗ έμειναν στο 0-0 στον βαρύ -λόγω της βροχής- αγωνιστικό χώρο της Τρίπολης. Έτσι οι Αρκάδες έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν και πάλι στον πόντο τον Παναθηναϊκό, ενώ ο ΟΦΗ «έπιασε» στους 26 βαθμούς τη Skoda Ξάνθη. Λίγα πράγματα επεφύλασσε στους θεατές που αψήφησαν το κρύο και τη βροχή και βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της Τρίπολης. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, με τις χαρακτηριστικότερες αυτών να δημιουργούνται και να χάνονται από τους γηπεδούχους. Με σπουδαιότερη όλων αυτή του 42', όταν ο Ουσέρο εκτέλεσε το κόρνερ, όμως ο Εντό «φάτσα» με το άδειο τέρμα έστειλε τη μπάλα άουτε με κεφαλιά από τα δύο μέτρα! Νωρίτερα, στο 33', ο Καράσκο είχε πιάσει κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Φερνάντες είχε μπλοκάρει, ενώ στο 18' από την κόντρα στο σουτ του Ουσέρο, ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ με δυσκολία παραχώρησε το κόρνερ
. Στην επανάληψη ο ΟΦΗ μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο και επισκέφθηκε δύο φορές την περιοχή του Αστέρα στο 54' με τον Μιλιάζες και ένα λεπτό αργότερα με τον Κάλαϊτζιτς, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Στη συνέχεια ο Αστέρας πίεσε, ο Βεργέτης έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο των Χούανμα και Κάφα, όμως οι λιγοστοί χώροι για να κάνει παιχνίδι η ομάδα της τρίπολης υποχρέωσε τους γηπεδούχους στο να αναπτύσσονται ανορθόδοξα, με μακρινές μπαλιές και σέντρες. Με τον Ζόρο να είναι σε εξαιρετική ημέρα και τον Φερνάντες να «καθαρίζει» όλες τις φάσεις, όμως, ο ΟΦΗ αντεπεξήλθε στην πίεση και οι Κρητικοί κατάφεραν να φύγουν από τον βαθμό της ισοπαλίας από μια πολύ δύσκολη έδρα. Όσο για τον Αστέρα, διατήρησε το αήττητό του στην Τρίπολη σε αγώνες πρωταθλήματος (ηττήθηκε μόνο στο Κύπελλο από τον Ολυμπιακό την περασμένη Τετάρτη), όμως δεν μπόρεσε να πάρει αυτό που πραγματικά ήθελε, δηλαδή το «τρίποντο».

Πηγή: sentragoal.gr