2014-02-03 07:27:07
Φωτογραφία για Σκωτία: Επική πρόκριση της Ινβερνές και πρόκριση στον τελικό
Η Ινβερνές θα είναι η αντίπαλος της Αμπερντίν στον τελικό του Λιγκ Καπ Σκοτίας, καθώς σ'έναν ημιτελικό-θρίλερ, νίκησε 4-2 στα πέναλτι εκτός έδρας τη Χαρτς.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα 2-1 (Χάμιλ 68΄,70΄) μέχρι τη συμπλήρωση 90 λεπτών, ενώ αγωνίζονταν με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Γουόρεν.

Eντούτοις κανείς δεν φανταζόταν αυτό που θα επακολουθούσε: Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων αποβληθηκε και ο Μίκινς της Ινβερνές, η οποία κατάφερε με εννέα παίκτες να ισοφαρίσει στο 90+5΄ (Ρος) και να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί, άντεξε στην πολιορκία των γηπεδούχων και πήρε στα πέναλτι την πρόκριση στον τελικό, όπου θα εμφανιστεί για πρώτη φορά.

Στον έτερο ημιτελικό που διεξήχθη χθες, η Αμπερντίν ξεπέρασε εύκολα με 4-0 το εμπόδιο της Σεντ Τζόνστον. Tromaktiko