2014-02-05 21:04:10
Φωτογραφία για ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΑΙΜΑ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ 77-68
Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες στο ντεμπούτο του Ανδρέα Χριστοδούλου στο πρωτάθλημα επικράτησε του μαχητικού Κολοσσού στο ΣΕΦ με 77-68.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά το πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησαν σταδιακά διαφορά ασφαλείας και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον "σύλλογο από το σμαραγδένιο νησί".

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για τους ερυθρόλευκους και έτσι ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να προηγηθεί με 10-16. Σπανούλης και Ντάνστον, όμως, ανέλαβαν δράση και με σερί 8-0 οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να προηγηθούν με 18-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει πετύχει τους 10 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά, έπειτα από τρία λεπτά, έφτασε στο +8 (26-18) για πρώτη φορά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν την άμυνα τους στη δεύτερη περίοδο, Χριστοδούλου και Καββαδάς πήραν χρόνο συμμετοχής, ο Σπανούλης συνέχισε τα μαγικά του και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 37-28 για να τελειώσει το ημίχρονο με 39-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν σε καλή μέρα επιθετικά, Κόλινς και Μουν έδωσαν βοήθειες στον Έλληνα φόργουορντ και έτσι οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στο +14 (50-36) στο 25’ και λίγο αργότερα με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου διαμορφώθηκε το 53-38 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 60-45.

Στην τελευταία περίοδο οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου και έφτασαν τελικά στη νίκη με 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-30, 60-45, 77-68.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μουν 11 (1), Ντάνστον 5, Σπανούλης 13 (3), Περπέρογλου 11 (1), Παπαπέτρου 12 (3), Σλούκας 2, Κόλινς 4, Σίμονς 7, Χριστοδούλου 6, Μάντζαρης 2, Καββαδάς 4, Κατσίβελης.

Kολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 10, Τσαρ 7 (1), Γεωργαλής, Κόμματος 7 (1), Σμιθ 15, Στεφανίδης 4, Σίμπσον 8, Τσάμης 4, Όσμπι 6, Νάτζφεϊ 7 (1).