2014-02-17 23:00:31
Φωτογραφία για Ντουντού λαμπρός οδηγεί τον ΟΦΗ
Ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από το Παγκρήτιο επικρατώντας με 1-0 του Εργοτέλη στο ντέρμπι του Ηρακλείου για την 25η αγωνιστική της Super League. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος των Κρητικών ο Ντουντού. Ο Βραζιλιάνος άσος με σουτ στο 42ο λεπτό νίκησε τον Στοΐκοβιτς και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για τους "ασπρόμαυρους". Ο Εργοτέλης ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του κρητικού ντέρμπι όμως ο σεληνιασμένος Ντουντού έπιασε σουτ πύραυλο στο τέλος του πρώτου μέρους και χάρισε στον ΟΦΗ την μεγάλη νίκη. Απόσβεση των χρημάτων που δαπανήθηκαν για την απόκτησή του κάνει νωρίς νωρίς ο Ντουντού. Σε μία μαγική εβδομάδα ο Βραζιλιάνος παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό ματς πιστός στην επαφή του με τα δίχτυα. Η γκολάρα του Ντουντού ήταν η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων στο ντέρμπι της Κρήτης με τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει τη νίκη και να αποσπάται τρεις βαθμούς από τον Εργοτέλη. Ικανοποιημένος από τη νίκη του ΟΦΗ επί του Εργοτέλη εμφανίστηκε ο Ρικάρντο Σα Πίντο αναγνωρίζοντας πάντως ότι η ομάδα του δεν έπαιξε καλά
. «Το σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε. Όταν παίζουμε και ποιοτικό ποδόσφαιρο είναι καλύτερα αλλά και έτσι μένουν οι βαθμοί. Οι μεγάλες ομάδες κερδίζουν και όταν δεν παίζουν καλά. Κάναμε κάποιες αλλαγές για να ξεκουράσουμε την ομάδα στην συνέχεια και τα καταφέραμε στα τελευταία λεπτά όπου δεν απείλησε ο Εργοτέλης. Σίγουρα θα παίξει ρόλο η κούραση γιατί έρχεται ένα δύσκολο παιχνίδι. Όσο δεν παίζουμε πολλά παιχνίδια και ξεκουραζόμαστε θα παρουσιαζόμαστε καλύτεροι. Και όταν δεν παίζεις καλά είναι σημαντικό να παίρνεις τη νίκη. Αυτό είναι το σημαντικό. Αυτή την στιγμή η ομάδα είναι σε καλή κατάσταση, έχει 33 βαθμούς και δείχνει πως δεν θα κινδυνέψει. Ένας παίκτης όπως ο Ντουντού έχει την ποιότητα για όσο αγωνιστεί να προσφέρει πράγματα». Απογοητευμένος από την ήττα του Εργοτέλη από τον ΟΦΗ στο ντέρμπι του Ηρακλείου εμφανίστηκε μετά το τέλος του ματς ο Ανδρέας Μπουχαλάκης. «Νομίζω ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Ο Ντουντού με γκολ ποιότητας έβαλε το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο διεκδικήσαμε το παιχνίδι. Ήρθε η αποβολή του Ρομάνο και γίνανε πιο δύσκολα τα πράγματα. Συνεχίζουμε».