2014-02-20 22:45:21
Φωτογραφία για Διαιτησία και Στέφενς στέρησαν από τον ΠΑΟΚ κάτι καλύτερο
Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε μέτρια εικόνα κόντρα την Μπενφίκα, δεν απείλησε και δεν απειλήθηκε, όμως με το γκολ του Λίμα στο 59' (από θέση οφσάιντ) γνώρισε την ήττα με 1-0. Ο Χουμπ Στέφενς άφησε στον πάγκο, Στοχ, Λούκας και Σαλπιγγίδη και οι επιλογές στέρησαν από τον ΠΑΟΚ τη δυνατότητα να δημιουργήσει ευκαιρίες και να προκαλέσει προβλήματα στην Μπενφίκα. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε δίχως φάση για τον δικέφαλο, με τη στατιστική να καταγράφει μόλις ένα σουτ εκτός εστίας από τον Ολίσε. Ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε προβλήματα ανασταλτικά. Κάθε άλλο. Η Μπενφίκα προτίμησε να διαφυλάξει τα μετόπισθεν και δεν έδωσε βάση στον δημιουργικό τομέα, μια τακτική που βγήκε στον Ζέσους. Και του βγήκε γιατί στη μία και μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν οι ποδοσφαιριστές του στο ματς κατάφεραν να σκοράρουν, με τον Λίμα όμως, ο οποίος πέτυχε το γκολ των φιλοξενούμενων στο 59', να υποδέχεται τη μπάλα μέσα στην περιοχή όντας σε θέση οφσάιντ
. Νωρίτερα ο δικέφαλος είχε χάσει με τον Λάζαρ την μόνη κλασική ευκαιρία του στο ματς, όταν το σουτ του Ρουμάνου δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Αρτούρ. Μετά το γκολ της Μπενφίκα ο Στέφενς έριξε στο παιχνίδι διαδοχικά τους Λούκας, Στοχ και Σαλπιγγίδη και αυτομάτως ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα και πάτησε την αντίπαλη περιοχή, όμως πλέον το άγχος βάραινε τα πόδια των ποδοσφαιριστών του, οι οποίοι έκαναν πολλά λάθη στην τελική πάσα, σπαταλώντας τις όποιες προσπάθειες θα μπορούσαν να προκαλέσουν κινδύνους. Με αυτά και με αυτά τα λεπτά κύλησαν, η Μπενφίκα διατήρησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα με το τελικό σφύριγμα του Βόλγκανγκ Σταρκ να τη βρίσκει νικήτρια και με σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει του αγώνα ρεβάνς στο "Ντα Λουζ".

Πηγή: pamesports.gr