2014-03-10 23:00:34
Φωτογραφία για Ο Αναστασίου κατάφερε να εφαρμόσει τη φιλοσοφία του
Τις τελευταίες 32 ημέρες ο Παναθηναϊκός διάγει την καλύτερη φάση του στη φετινή σεζόν. Δεν είναι μια υποκειμενική διαπίστωση. «Μιλούν» τα αποτελέσματα και οι εμφανίσεις. Το Τριφύλλι έδωσε πέντε αγώνες πρωταθλήματος σε αυτό το διάστημα, ήταν σε όλους πολύ καλύτερος του αντιπάλου του και έχασε την ευκαιρία να «τρέξει» ένα σερί πέντε νικών εξαιτίας ενός νευρικού 45λεπτου στο ματς με τον Εργοτέλη. Εκεί όπου ήρθε η ισοπαλία. Δεν ήρθε τυχαία η θετική αλλαγή. Ο Γιάννης Αναστασίου σταθεροποίησε ένα κορμό 14-15 παικτών, σταμάτησε τις πολλές μη αναγκαστικές αλλαγές στην ενδεκάδα και κατάφερε να εφαρμόσει τη φιλοσοφία του με συγκεκριμένο σχήμα και παίκτες που τηρούν κατά γράμμα τις οδηγίες του. Σε αυτή την πεντάδα αγώνων ο Παναθηναϊκός δέχθηκε τις λιγότερες φάσεις από κάθε άλλη περίοδο της σεζόν και πέτυχε 12 γκολ, δημιουργώντας πάρα πολλές ευκαιρίες. Φαίνεται σαν να γύρισε ο… μοχλός. Το απίθανο είναι ότι ο Παναθηναϊκός έβγαλε στο συγκεκριμένο διάστημα ένα δύσκολο πρόγραμμα
. Έπαιξε με ΠΑΟΚ, Πανθρακικό στην Κομοτηνή, Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκης» τρία από τα πλέον ζόρικα παιχνίδια στη σεζόν, κατακτώντας εύκολες νίκες. Έκανε πάρτι με τον Άρη και «στράβωσε» μόνο με τον Εργοτέλη, όπου εάν είχε πάρει αυτό που δικαιούνταν, τη νίκη, θα ήταν σε απόσταση βολής από τη δεύτερη θέση. Πλέον με σταθερά καλή απόδοση ο Παναθηναϊκός δικαιούται να αισιοδοξεί ότι στα τέσσερα ματς πρωταθλήματος και στο ένα Κυπέλλου που δίνει μέχρι το τέλος Μαρτίου, μπορεί και να φτάσει μια ανάσα από ΠΑΟΚ, Ατρόμητο και να βάλει θεμέλια πρόκρισης στον τελικό Κυπέλλου.

Πηγή: pamesports.gr