2014-03-15 00:10:08
Φωτογραφία για Ήττα εντός προγράμματος για τον Ολυμπιακό
Εξ αρχής το έργο του Ολυμπιακού στην Καταλωνία ήταν δύσκολο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης, χωρίς τους Σπανούλη - Πρίντεζη πάλεψαν κόντρα στην Μπαρτσελόνα αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της μέχρι το τέλος. Οι Ισπανοί νίκησαν με 70-58 και έκαναν το 10/10 στο Τοπ-16. Aπό την άλλη, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει 4 νίκες και έξι ήττες και πλέον καλείται να πάρει σερί νίκες στα τέσσερα τελευταία  ματς για να προκριθεί ως τρίτος ή τέταρτος. Κορυφαίοι για τους "ερυθρόλευκους" οι Ντάνστον (18π., 6 ριπ., 2 τάπες) και Πέτγουεϊ (17π., 7 ριμπ.). O Oλυμπιακός ξεκίνησε στο ματς με Ντάνστον και Σερμαντίνι, ενώ ο πρώτος είχε όρεξη και είχε την ομάδα του μπροστα στο σκορ με 6-8. Ωστόσο, Χουέρτας και Τόμιτς αντέστρεψαν τα πράγματα και με τον Πούλεν στο τέλος της περιόδου έφεραν την Μπάρτσα μπροστά με 18-13. Στο δεύτερο 10λεπτο, οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν καλάθι για 3,5 λεπτά και με ένα σερί 0-6, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 18-19
. Όμως, εκεί «ξύπνησαν» οι Καταλανοί και με τον Ναβάρο μπροστάρη έκαναν το 25-19. Το σκορ εκτοξεύτηκε +9 (30-21), ενώ ο Ντάνστον κάρφωνε την μπάλα και διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου 33-27. Λοτζέσκι και Πέτγουεϊ πέτυχαν από ένα τρίποντο και ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ (35-37). Όμως, εκεί ο Ντάνστον αναγκάστηκε να πάει στον πάγκο από την αγκωνιά του Τόμιτς και να του γίνουν ράμματα. Η απουσία του φάνηκε και οι Ισπανοί με τα 2 σερί τρίποντα του Όλεσον έμειναν πίσω με εννιά πόντους (51-42), ενώ ο Πούλεν έφερε την ομάδα του στο +11. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα προς το καλύτερο για τον Ολυμπιακό. Η Μπαρτσλεόνα είχε τον ρυθμό του ματς και απλά ανέβασε τη διαφορά μέχρι και στο +16 (65-49), ενώ το σκορ … έκατσε τελικά στο 70-58 με τον Πέτγουεϊ να σκοράρει τελευταίος.