2014-03-16 19:02:55
Φωτογραφία για Νέα Κηφισιά-Κολοσσός Ρόδου 80-74
Ακόμα μία νίκη σημείωσε η Ν. Κηφισιά, η οποία επικράτησε του Κολοσσού με 80-74. Στην πέμπτη θέση ο σύλλογος των βορείων προαστίων.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ν. Κηφισιά, η οποία επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 80-74 και αναρριχήθηκε και πάλι στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Από την πλευρά του, ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί" δεν κατάφερε να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ψαθάς τελείωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκλεψε 5 φορές τη μπάλα.

Ο αριθμός

Ψαθάς και Κακιούζης μάζεψαν το 50% των ριμπάουντ της Ν. Κηφισιάς (είχαν τα 15 από τα 30).

Που κρίθηκε το ματς

Το τρίποντο του Δημήτρη Τσαλδάρη στο 36ο λεπτό του αγώνα μετέτρεψε το +4 (70-66) σε 73-66 και έδωσε την απαραίτητη "ανάσα" στη Ν. Κηφισιά για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με τον Όσμπι προηγήθηκε με 6-0. Ο Ψαθάς μείωσε σε 4-6 για να περάσει μπροστά στο σκορ η Ν. Κηφισιά με τρίποντο από τον Λιακόπουλο. Ο Παπαντωνίου έκανε το 7-8 και ο Μπάρλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 10-8 στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Ο Ψαθάς έκανε το 12-8, με τον Γουντς να ανεβάζει την διαφορά στους έξι πόντους (14-8). Ο Λιακόπουλος έκανε το 16-8 και ο Κακαρούδης σημείωσε το 16-10 στο όγδοο λεπτό του ματς.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους για να κλείσουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 21-19, έπειτα από 1/2 βολές του Αντεγκμπόγε. Στην δεύτερη περίοδο, ο Κακιούζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 31-24 και ο Όσμπι με 2/2 βολές πέτυχε το 31-26. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διατήρησε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο +9 (47-38).

Στην τρίτη περίοδο, η Κηφισιά ξέφυγε με 12 πόντους στο 33ο λεπτό του αγώνα, για να μειώσει με κάρφωμα ο Σίμπσον σε 66-56. Ο Κακιούζης έκανε το 68-61 για τη Νέα Κηφισιά στο 35ο λεπτό του αγώνα, με τον Παπαντωνίου να μειώνει σε 70-66 και τον Τσαλδάρη με εύστοχο σουτ τριών πόντων να πετυχαίνει το 73-66. Ο Γκάρετ έκανε το 75-66 και ο Τσαρ με τρίποντο σημείωσε το 75-69. Με αυτόν τον τρόπο η Ν. Κηφισιά έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-38, 63-54, 80-74.

Ν. Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 6(1), Σιούτης, Ψαθάς 14, Γκάρετ 12, Γουντς 5, Τσαλδάρης 8(2), Αντεγκμπόγε 14(1), Κακιούζης 11(1), Μπάρλος 10(1).

Κολοσσός Ρόδου (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 12(1), Τσαρ 19(5/5τρ.), Γεωργαλής 2, Σμιθ 6, Στεφανίδης 7(1), Σίμπσον 6, Τσάμης, Κακαρούδης 12, Όσμπι 10, Δανάς, Νάτζφεϊ.