2014-03-23 18:50:10
Φωτογραφία για ΞΕΠΕΡΑΣΕ... ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ Ο ΟΜΠΡΑΝΤΟΒΙΤΣ
Με ευρεία νίκη επί της Τόρκου Κόνια Σελτσούκ ξεπέρασε η Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς την ήττα της από τον Παναθηναϊκό για το Top16 της Euroleague.

Η Φενέρ έκανε... επίδειξη ισχύος κόντρα στην Τόρκου Κόνια Σελτσούκ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος, επικρατώντας εκτός έδρας με 55-80. Με τη νίκη της αυτή η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο ΤΟΡ16 της Ευρωλίγκας διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση, πίσω από την Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη.

Όσο για το ματς... Οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν τους παίκτες του Ομπράντοβιτς μέχρι τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Ακολούθησε όμως ξέσπασα και επιμέρους 21-4 με το οποίο η Φενέρ οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +17 (22-38). Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς πόντο για πάνω από τέσσερα λεπτά αλλά δεν τους στοίχισε (33-43) ενώ στη συνέχεια πάτησαν... γκάζι φτάνοντας εύκολα στο τελικό 55-80.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους ενώ νταμπλ-ντάμπλ έκανε ο Ζόριτς με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 22-39, 39-54, 55-80