2014-04-16 22:14:05
Φωτογραφία για ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΣΤΟ ΡΕΝΤΗ... ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΣΕΤ
Ο Φοίνικας έχανε με 2-0 σετ, γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 2-2 και ο 5ος τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 23 Απριλίου στου Ρέντη.

Οι Συριανοί νίκησαν με 3-2 σετ τον Ολυμπιακό κι ας βρέθηκαν πίσω με 2-0 σετ. Ισοφάρισαν την ημιτελική σειρά της Volleyleague σε 2-2 με δύο σερί νίκες στα πέντε σετ.

O πέμπτος τελικός, ο τελικός δίχως αύριο θα διεξαχθεί την Τετάρτη του Πάσχα (23/4) στο κλειστό του Ρέντη. Η ομάδα που θα επικρατήσει θα πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

"Πιστεύω πως μπορούμε να τα καταφέρουμε", δήλωσε ο προπονητής του Φοίνικα, Δημήτρης Ανδρεόπουλος που πανηγύρισε έντονα όταν ο Τσας διαμόρφωσε το 13-10 στο τάι μπρέικ, βγάζοντας από τη θέση σερβίς τον Γιορντάνοφ.

Με δύο μπλοκ στον Καλντέιρα οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 10-8, παίρνοντας τον έλεγχο. Το πρώτο ματς μπολ ήρθε με μπλοκ του Ντιάτσκοφ στον Γιορντάνοφ και με επίθεση του Πελεκούδα το σκορ έγινε 15-11 στο τάι μπρέικ. Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγύρισαν με τον κόσμο τη μεγάλη νίκη, ήταν ξανά γεμάτο το κλειστό "Δημήτριος Βικέλας".

Tα σετ: 22-25, 17-25, 25-14, 25-18, 15-11